Zákon o ochraně veřejného zdraví čeká jen na podpis prezidenta

Rozpory mezi ministryní zdravotnictví a hejtmany kvůli zákonu zakazujícímu přeměnu krajských nemocnic na obchodní společnosti přetrvávají. Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví prosadili v Poslanecké sněmovně poslanci ČSSD a KSČM. Předloha teď čeká na podpis prezidenta, který má rozhodnout do 14. září.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Foto: ČRo

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová z ČSSD zákaz převodu nemocnic prosazuje - hejtmani a opoziční ODS hrozí podáním ústavní stížnosti. Emmerová se ale obává, že pokud předloha nebude platit, dojde v budoucnu ke značnému zúžení nabídky zdravotnické péče:

"Když se jedna nemocnice, která byla určena do sítě, aby se zaručila dostupnost a kvalita péče, dostane do konkursu, prostě vypadne. Pokud se utvoří síť, tak se předpokládá, že se zachová sortiment oborů, které tam byly při vstupu."

Šéf Lékařského odborového klubu Milan Kubek považuje převádění nemocnic na obchodní společnosti za zvláštní experiment a občané České republiky jsou podle něj jen pokusnými králíky. Tvrdí, že v budoucnosti mohou přijít problémy.

"I když v počátku je stoprocentním vlastníkem společnosti kraj, tak v momentě, kdy společnost bude mít ekonomické problémy, budou zde věřitelé, kteří budou mít třeba zájem kapitalizovat své pohledávky. Kraj nebude mít peníze, aby nemocnici zasanoval a již zde máme vstup soukromého vlastníka do nemocnice," upřesnil Kubek.

I kdyby ale předlohu prezident vetoval, je možné, že by ho Sněmovna přehlasovala. Ústavní stížnost na novelu chce podat kromě jednotlivých hejtmanů i ODS. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to řekl senátor ODS a stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek:

"Nechal jsem si jako předseda klubu ODS zpracovat právní rozbor takzvaného zákazu převodu nemocnic na akciové společnosti a chci podat ústavní stížnost. Klub ODS si zároveň nechal udělat rozbor zákazů poslance Filipa a z něho vyplývá, že při určitých postupech krajů je tento zákaz lichý a nefunguje. To znamená, kraje můžou postupovat ve svém rozhodnutí změnit nemocnice na obchodní společnosti."

Krajům vadí především to, že se jim stát plete do jejich záležitostí. Nejprve na ně převedl zadlužené nemocnice a teď, když se regiony snaží situaci stabilizovat převáděním nemocnic na obchodní společnosti, jim to zakazuje.

"Už jednou takový problém byl u školství. Ústavní soud připomínku vzal v potaz a zrušil omezení nakládání s majetkem. Problém je skutečně v tom, že vláda či Parlament, aspoň některé strany, chtějí krajům omezit pravomoci s nakládáním s jejich majetkem, což je i vytváření obchodních společností. To je zasahování do samosprávy," popsal problém hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

Naděžda Hávová, Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme