Zákon o pojištění se musí změnit, rozhodl Ústavní soud. Senátoři kritizovali neprůhlednost systému

Ústavní soud ve středu zrušil část zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se týká hrazení zdravotnických pomůcek pojišťovnami. Vyhověl tak návrhu dvacítky senátorů, kteří systém kritizovali. Ministerstvo zdravotnictví chce nový návrh novely předložit ještě letos.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Část zákona se ruší uplynutím dne 31. prosince 2018, řekl při vyhlášení předseda soudu Pavel Rychetský. Ústavní soud tak vytvořil zákonodárcům potřebný časový prostor, protože podle něj je nezbytné přijmout nové komplexní úpravy systému úhrad.

Ministerstvo zdravotnictví předloží návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, jejíž část Ústavní soud zrušil, ve druhé polovině letošního roku. Ministerstvo i zdravotní pojišťovny hodnotí pozitivně, že na změnu legislativy soud ponechal 18 měsíců.

Podle soudu do přijetí nové zákonné úpravy trvá zdravotním pojišťovnám povinnost interpretovat napadená ustanovení takovým způsobem, aby se co nejvíce respektovala práva všech dotčených subjektů.

Pojišťovny verdikt respektují

Zdravotní pojišťovny podle zjištění ČTK rozhodnutí soudu respektují a jsou ochotné na přípravě novely s ministerstvem spolupracovat.

„Nejpodstatnějším sdělením pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a její klienty momentálně je, že ještě déle než rok a půl se na současném stavu vůbec nic nemění," řekl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Podle druhé největší Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra by nová legislativní úprava měla přinést jasnější pravidla pro úhradu zdravotnických pomůcek, sdělila mluvčí Hana Kadečková.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, která je třetí na trhu, se podle mluvčí Elenky Mazurové s některými argumenty navrhovatelů neztotožňuje, nález Ústavního soudu bude respektovat.

Neprůhledný systém, kritizovali senátoři

Senátoři kritizovali systém, jakým pojišťovny stanovují úhrady zdravotnických prostředků. Podle nich není průhledný a umožňuje zdravotním pojišťovnám, aby si fakticky samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí.

Změna se tak podle senátorů negativně dotýkala práv pojištěnců, ale i dodavatelů pomůcek a poskytovatelů zdravotních služeb.

Mezi zdravotnické prostředky se řadí například berle, vozíky nebo čočky. Každý rok se za ně z veřejného zdravotního pojištění pacientů platí miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme