Zámek Opočno se znovu vrátil do vlastnictví státu

Restituentka Kristina Colloredo-Mansfeldová předala zpět státu renesanční zámek Opočno na Rychnovsku. Krajský soud v Hradci Králové totiž loni v září rozhodl, že patří České republice. O provoz se budou i nadále starat zaměstnanci Národního památkového ústavu Pardubice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kristina Colloredo-Mansfeldová se synem | Zdroj: ČTK

Podle kastelána Josefa Jiráka je předání zámku pouze administrativní úkon. "Tady se jedná o nemovitosti, čili soud přímo do zápisu sepsal parcelní čísla a čísla popisná budov, to je přímo v soudním rozsudku, co se vrací. Budova zámku, pozemky parku a budovy letohrádek, oranžérie, skleník, všechny nemovitosti, které do toho areálu národní kulturní památky patří."

Právník Kristiny Colloredo-Mansfeldové připustil, že se jeho klientka zřejmě obrátí na evropské soudy. Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 Němci, po roce 1945 připadl dekrety prezidenta Beneše do majetku státu.

Soudy nižší instance v minulých letech zámek potomkům šlechtického rodu vrátily. Jejich rozsudky ale následně zrušil Ústavní soud. Krajský soud v Hradci Králové pak v září loňského potvrdil rozsudek rychnovského okresního soudu, jímž bylo určeno, že opočenský zámek je vlastnictvím státu.

Renesanční zámek je dnes jednou z nejnavštěvovanějších památek v Královéhradeckém kraji, nabízí například unikátní obrazárnu a sbírku zbraní.

Marika Táborská, Dana Voňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme