Zamilovaní slaví svůj svátek, obchodníci mají žně

Na čtvrtek připadá svátek svatého Valentýna, patrona všech zamilovaných. Tradice velí, aby každý obdaroval milou osobu květinou, drobným dárkem nebo valentýnkou - tedy přáním se srdíčkem či amorkem doprovázeným básničkou. Valentýnské šílenství tak zřejmě nejvíce potěší obchodníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svatý Valentýn

svatý Valentýn | Foto: Vladislav Galgonek

Valentýn je údajně po Vánocích druhým nejoblíbenějším svátkem na světě. Podle psychologa Karla Humhala stojí za jeho popularitou celá řada příčin, včetně jedné zcela neromantické - snahy obchodníků po zvýšení svých zisků. Ke svatému Valentýnu totiž neodmyslitelně patří drobné i nákladnější dárky. Největší oblibě se tradičně těší květiny a sladkosti, movitější zamilovaní sáhnou třeba i po drahém šperku či dokonce luxusním zájezdu.

Obchodníci nachystali také mnoho lákadel v podobě slev, třeba na parfémy, sladkosti, i krajkové prádlo. Restaurace připravily výhodná "Menu lásky" a bonusy "Za políbení partnera". Hotely nabízejí valentýnské apartmány se snídaní do postele, některá fitness centra slevy do sauny, bazénu či posilovny

"V jiné rovině se dá říci, že to je svátek, který je hezký a který slouží lidem, aby si vzájemně udělali radost," dodává Karel Humhal.

Valentýnské šílenství propuklo i v Rusku. I když oslavy nepovažuje polovina Rusů za svátek, vtrhly i tam a k útokům především na mládež je využívají hlavně obchodníci. Média věnují svátku zamilovaných značnou pozornost a přinášejí informaci o nejpopulárnějším dárku mezi Moskvany - vítězí pozvání do kina, divadla či na koncert.

V předvečer svátku se v Moskvě objevili trhovci s jarními květinami, především sněženkami. Právě na ně se ale soustřeďuje policie při zásahu nazvaném "První květiny", který má bránit ničení porostů ohrožených rostlin.

Den všech zamilovaných má původ v anglosaských zemích. V České republice zaznamenal nástup až v 90. letech. Církevní svátek sv. Valentýna má údajně pohanský původ. Byl zřejmě křesťanskou podobou starořímských luperkálií, kdy se mladí lidé spojovali do párů na základě losu a svému svátečnímu partnerovi museli být po celou dobu svátků věrni.

Petr Voldán, Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme