Zaorálkův kodex bude pro kandidáty ČSSD povinný

Zaorálkův etický kodex je protiústavní, tvrdí stranický kolega předsedy sněmovny, poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. Porušení pravidel uvedených v kodexu má totiž podle něj posuzovat mandátový a imunitní výbor. Premiér Paroubek však bez ohledu na Koudelkův názor chce, aby kodex podepsal každý kandidát jeho strany do sněmovních voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek | Foto: Jan Rosenauer

Státní orgány mohou podle poslance Koudelky jednat jen na základě zákona, žádná zákonná úprava však takový postup mandátového a imunitního výboru však neřeší, zdůraznil.

S obsahem kodexu Koudelka souhlasí, je však přesvědčen o tom, že mnohem lépe by boji s korupcí v České republice prospělo přijetí konkrétních zákonů než etických kodexů.

"Řešení korupčního prostředí v České republice je především ve změnách zákonů, zákona o veřejných zakázkách a zákona o střetu zájmů, a především v těch oblastech, které se budou dotýkat výkonných činitelů, nejvyšších státních úředníků a úředníků na obcích a na krajích," řekl poslanec.

Premiér Jiří Paroubek však chce bez ohledu na Koudelkův názor kodex dál prosazovat jako vnitrostranickou normu. "Nejsem odborník na ústavní právo jako pan Koudelka, ale navrhnu, aby kodex kandidáti podepsali," řekl Českému rozhlasu. "Některé věci, které veřejnost kritizuje, tak kritizuje oprávněně, třeba pronájmy vlastních domů na kanceláře za peníze, nebo zaměstnávání manželek jako asistentek," dodal premiér.

Etický kodex by se měl stát klíčovým materiálem při sestavování volebních kandidátek ČSSD. Poslanec se v něm například dobrovolně zaváže, že v průběhu volebního období nepřestoupí do jiného poslaneckého klubu, nezaměstná své rodinné příslušníky a zveřejní veškeré dary, které při výkonu mandátu získal. Ve sněmovně se má poslanec setkávat jen se zástupci těch lobbistických skupin, které se předtím registrovaly.

Zaorálek kodex oficiálně zveřejnil v úterý 1. listopadu. Do pátku jej údajně podepsalo jen devět poslanců. Materiál ihned po zveřejnění zpochybnila opoziční ODS.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme