Poslední řádná schůze před prázdninami skončila, poslanci schválili jen novelu energetického zákona

Sněmovna se v pátek nedostala ke schvalování sporných návrhů KSČM na uzákonění nejméně pětitýdenní dovolené nebo návrhů SPD na zpřísnění výplaty dávek v hmotné nouzi. Kluby Pirátů a TOP 09 si vzaly přestávky až do doby, kdy podle jednacího řádu končí čas vymezený pro finální projednávání předloh. Jednání poslanců tak skončilo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání Poslanecké sněmovny (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslední řádná schůze před parlamentními prázdninami ale formálně ukončena nebyla. Poslanci by se měli sejít odpoledne, v sále jich ale bylo přítomno osm.

Předsedající Vojtěch Pikal (Piráti) tak v souladu s dohodou členů vedení dolní komory schůzi přerušil do poloviny září, kdy má začít i poslední řádná schůze před říjnovými volbami. Aktuálně sněmovní systém eviduje deset přerušených schůzi.

Část opozice v čele s Piráty, TOP 09 a lidovci kritizovala ranní změny programu pátečního jednacího dne. Podle původních plánů měla dolní komora schvalovat nekonfliktní novely například k protipožárnímu zabezpečení pobytových sociálních zařízení a k financování dětských skupin.

Mimořádná schůze sněmovny ke covidu musela být přerušena, nepřihlásilo se dost poslanců

Číst článek

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek mluvil v souvislosti s ranními změnami programu schůze o „náhradní zákulisní dohodě“ a podobně se vyjádřil místopředseda frakce TOP 09 Jan Jakob. „Sněmovna směřuje ke konci svého mandátu a končí tak, jak byla ustavena, a byla ustavena hlasy ANO, komunistů a SPD,“ řekl předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Komunisté naopak vinili tyto kluby z obstrukcí, podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se staly běžnou praxí. „Nechtějte po nás, abychom pracovali podle vašich not,“ dodal.

Sněmovna tak v pátek schválila pouze novelu energetického zákona k lepší ochraně spotřebitelů na trhu s energiemi, na níž byla všeobecná shoda.

Sociální demokraté při ranních změnách programu schůze neprosadili schvalování návrhu například na zvýšení odměn pěstounů a Piráti předlohy upravující střet zájmů. ODS a KDU-ČSL neuspěly se snahou prodebatovat jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky na další funkční období.

Piráti, byty a migranti. Pirátská strana podala žalobu na Babiše za šíření lží na twitteru

Číst článek

Pirát František Navrkal navíc při jednání o změnách programu schůze obvinil Marka Bendu (ODS) ze zneužití funkce předsedy ústavně-právního výboru.

Benda nechal podle pirátského poslance rozeslat usnesení výboru k předloze o uzákonění pravidel pro lobbování pozdě, tak aby o ní v pátek už sněmovna nemohla jednat. Prodlevy odmítl a označil Navrkalovo vyjádření za drzost.

Ve finále zůstaly ve sněmovně celkem dvě desítky předloh. U mnoha z nich hrozí, že s říjnovým koncem volebního období takzvaně spadnou pod stůl, byť se mají o prázdninách uskutečnit podle aktuálních informací nejméně tři mimořádné schůze zejména k sociálním předlohám. Plánují se na konec července.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme