Zastrašování, osobní msta, politický proces. Nečas po výslechu nešetřil ostrými slovy

Bývalý premiér Petr Nečas přes dvě hodiny vypovídal na policii v kauze údajné politické korupce. Celá záležitost je podle něj vykonstruovaná. Seznam svědků je prý uměle rozšiřován a policie záměrně prodlužuje vazbu svědků. Tento postup je podle Nečase nestandardní. Po svém výslechu řekl, že se necítí vinen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér Petr Nečas odchází za doprovodu obhájce Josefa Lžičaře z pražské služebny Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z výslechu v kauze Nagyová

Expremiér Petr Nečas odchází za doprovodu obhájce Josefa Lžičaře z pražské služebny Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z výslechu v kauze Nagyová | Zdroj: ČTK

„Jednoznačně jsem řekl, že se necítím v žádném případě z korupce vinen. Vyjádřil jsem podiv nad tím, že standardní politické jednání a vyjednávání je najednou po 20 letech perzekvováno na základě názoru úzké skupiny orgánů činných v trestním řízení,“ řekl novinářům po výslechu expremiér Petr Nečas s tím, že sněmovnu o své vydání k trestnímu stíhání z těchto důvodů nepožádá.

Při svém výslechu měl údajně urážet vyšetřovatele a státní zástupce. Ti ho podle serveru Lidovky.cz dvakrát napomenuli. Na to jim Nečas odvětil, že se ho žalobci snaží zastrašit pod výhrůžkou pokuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před budovou Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu čekala na expremiéra Petra Nečase reportérka Jana Čermáková

Slova Petra Nečase na adresu státního zastupitelství byla poměrně ostrá. Dále novinářům řekl, že doposud ho vázala jeho funkce předsedy vlády a jakási loajalita k České republice ho nutila mluvit opatrně. Teď, když už premiérem není, může prý mluvit zcela otevřeně. Uvedl, že v kauze Nagyová se jedná o osobní mstu bývalých pracovníků Úřadu vlády.

„Jedná se o politický proces. Jedná se jednoznačně o svévoli státního zastupitelství. Jedná se o vykonstruovanou záležitost,“ prohlásil Nečas a dodal, že zadržené vazba ničí.

Odpovědný je za to podle něj dozorující státní zástupce Ivo Ištvan: „Poté, co jim zničil společenské postavení, co je trvající vazbou ničí existenčně, tak pokud je začne ničit i zdravotně, tak to už bude překročen Rubikon.“

Bývalý předseda vlády ještě stačil zkritizovat postup policie, která ho prý předvolala k podání vysvětlení, což později změnila na výslech svědka. Podle Nečase přitom nebylo advokátům obviněných umožněno klást mu dotazy. Potvrdil to i Eduard Bruna, advokát Jany Nagyové: „Žádné otázky nebyly. Vypověděl svůj monolog a tím to skončilo.“

Podobně záležitost komentoval a to samé potvrdil také sám dozorující státní zástupce Ivo Ištvan. Taková je prý vyšetřovací taktika. „Řekl, co chtěl říct,“ dodal k tomu stručně. Kritiku odmítá. Postup je podle něj standardní a o zdravotních problémech vazebně stíhaných, na které Nečas upozorňuje, neví.

Šťastný: Žádných jednání v souvislosti s daňovým balíčkem jsem se neúčastnil

Číst článek

Případ, kvůli kterému expremiér na policii vypovídal, se týká někdejší šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové a podezření žalobců z možného podplácení trojice exposlanců z ODS Šnajdra, Tluchoře a Fuksy.

Podle policie se tito poslanci před hlasováním o vládním daňovém balíčku, se kterým nesouhlasili, vzdali mandátů výměnou za příslib postů v dozorčích radách státních podniků. Zákon, se kterým vláda Petra Nečase spojila žádost o vyslovení důvěry, byl následně přijat. Fuksa se následně stal členem představenstva Českého Aeroholdingu, Šnajdr předsedou dozorčí rady Čepra.

Dopoledne vypovídal v té samé věci poslanec ODS Boris Šťastný. Po výslechu řekl, že se otázky policistů týkaly okolností, které doprovázely schvalování daňových zákonů v Poslanecké sněmovně, a že on sám u žádných podezřelých vyjednávání nebyl.

Celá kauza bude pokračovat i příští týden. K výslechu by mimo jiné měli nastoupit utajení svědci. Poslanci pak o vydání Petra Nečase ke stíhání rozhodnou nejspíš v září.

Vrchní státní zástupce Ištvan odmítá pochybení v kauze údajné politické korupce

Číst článek

Jana Čermáková, Matěj Skalický, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme