Zeman a Schüssel jednají o Temelínu

Premiér Miloš Zeman a rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel jednají ve vládním zámku v Židlochovicích u Brna o jaderné elektrárně Temelín. První polovina rozhovorů má být pouze mezi čtyřma očima a teprve ke druhé budou přizváni ostatní členové delegací. Zatímco Zeman vítal svého rakouského kolegu s úsměvem, Schüssel zůstal chladný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouští a čeští aktivisté, kteří čekali na příjezd šéfů vlád, přivítali Zemana potleskem, ale i pískáním. Schüssel projel branou zámku bez jakéhokoli ohlasu. Poté se čeští demonstranti až na několik místních zvědavců rozešli, Rakušané zůstali.

Dnešnímu setkání předcházela vzájemná obviňování obou stran z neochoty jednat. Rakušané tvrdí, že nemají o Temelínu dostatek informací, česká strana to popírá. Zatím není jasné, jak bude rakouská delegace reagovat na dnešní rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který dal souhlas k postupnému přechodu prvního bloku temelínské elektrárny na plný výkon.

Zatímco Schüssel přijel do židlochovického zámku zřejmě s požadavkem, aby česká vláda zastavila nebo alespoň na půl roku pozastavila štěpnou reakci v Temelíně, pro českou stranu je to naprosto nepřijatelné.

Zeman už dříve řekl, že jeho vláda nehodlá udělat s Temelínem stejnou chybu jako Rakušané s jadernou elektrárnou Zwentendorf. Po jaderné katastrofě v Černobylu v roce 1986 rakouská vláda rozhodla o likvidaci už dokončené elektrárny a Rakousko musí nyní elektřinu dovážet. Rakušané podle Zemana dodnes likvidace Zwentendorfu litují.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme