Zeman a Schüssel jednají o Temelínu

Premiér Miloš Zeman a rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel jednají ve vládním zámku v Židlochovicích u Brna o jaderné elektrárně Temelín. První polovina rozhovorů má být pouze mezi čtyřma očima a teprve ke druhé budou přizváni ostatní členové delegací. Zatímco Zeman vítal svého rakouského kolegu s úsměvem, Schüssel zůstal chladný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouští a čeští aktivisté, kteří čekali na příjezd šéfů vlád, přivítali Zemana potleskem, ale i pískáním. Schüssel projel branou zámku bez jakéhokoli ohlasu. Poté se čeští demonstranti až na několik místních zvědavců rozešli, Rakušané zůstali.

Dnešnímu setkání předcházela vzájemná obviňování obou stran z neochoty jednat. Rakušané tvrdí, že nemají o Temelínu dostatek informací, česká strana to popírá. Zatím není jasné, jak bude rakouská delegace reagovat na dnešní rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který dal souhlas k postupnému přechodu prvního bloku temelínské elektrárny na plný výkon.

Zatímco Schüssel přijel do židlochovického zámku zřejmě s požadavkem, aby česká vláda zastavila nebo alespoň na půl roku pozastavila štěpnou reakci v Temelíně, pro českou stranu je to naprosto nepřijatelné.

Zeman už dříve řekl, že jeho vláda nehodlá udělat s Temelínem stejnou chybu jako Rakušané s jadernou elektrárnou Zwentendorf. Po jaderné katastrofě v Černobylu v roce 1986 rakouská vláda rozhodla o likvidaci už dokončené elektrárny a Rakousko musí nyní elektřinu dovážet. Rakušané podle Zemana dodnes likvidace Zwentendorfu litují.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme