Zeman na ruské ambasádě vyzval ke spojení sil v boji proti mezinárodnímu terorismu

Den vítězství se dnes neslaví jen v Rusku, ale také na ruských ambasádách po celém světě. Recepce na velvyslanectví v Praze se zúčastnil i prezident Miloš Zeman, který pronesl projev v ruštině. Varoval před opakováním zkušeností druhé světové války a vybídl ke spojení sil v boji proti mezinárodnímu terorismu, Islámskému státu a podobným organizacím.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recepce na ruském velvyslanectví se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Přednesl projev v ruštině

Recepce na ruském velvyslanectví se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Přednesl projev v ruštině | Zdroj: ČTK

Podle Zemana existují dva přístupy k druhé světové válce: „První je velice jednoduchý – bylo vítězství a teď je vše v pořádku. Je to přístup prostý, ale chybný.“

„Druhý přístup je založen na otázce, zda se mohou dějiny druhé světové války, byť jiným způsobem, zopakovat, anebo nikoliv. Bohužel, mohu odpovědět, že mohou,“ dodal.

Upozornil, že podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna existuje už 35 organizací více či méně spjatých s Islámským státem.

„Připomíná to rakovinu a její metastázy,“ varoval Zeman. Válka s náboženskou nenávistí musí být podle něj založena na sjednocení úsilí všech stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zeman v projevu na ruské ambasádě varoval před likvidační válkou. V pražské Bubenči byla i reportérka Věra Masopustová

„Chtěl bych jen vzpomínat a nic více. Ale toto varování před druhou válkou zničující své nepřátele se zdá opodstatněným. Chtěl bych vyzvat, abychom překonali všechny konflikty a všechny problémy, které vždy rozdělují velmoci, a nejen velmoci. Nic nesjednocuje více než společný nepřítel. A my máme takového společného nepřítele v podobě mezinárodního terorismu,“ zdůraznil Zeman.

Slavnostní recepce se zúčastnily desítky hostů, například i šéfové obou komor parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD), exprezident Václav Klaus nebo expremiéři Petr Nečas a Jan Fischer. Českou vládu zastoupil ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD. Přišlo i mnoho veteránů druhé světové války a protifašistického odboje.

Recepce na ruském velvyslanectví se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Na snímku s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským | Foto: ČTK

Oslavy Dne vítězství se konají i na ruských ambasádách v sousedních zemích, zpravidla se jich ale neúčastní vrcholoví politici. Polsko je v poslední době známo odmítavými postoji vůči Moskvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politici ze sousedních států nemají k ruským oslavám Dne vítězství tak vřelý přístup jako prezident Zeman

Poláci navíc nevnímají konec druhé světové války jednoznačně jako osvobození. Nezapomínají na to, že Rudá armáda, která Polsko osvobodila, ho nejdříve v roce 1939 spolu s Němci napadla a část země okupovala.

Stalinský režim navíc uvěznil stovky tisíc lidí a desítky tisíc polských důstojníků a intelektuálů zavraždil. Vztahy mezi Polskem a Ruskem se dále zhoršily po ruské anexi poloostrova Krymu před dvěma lety. Na recepce na ruském velvyslanectví proto chodí jen opoziční politici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slavnostní recepci na ruském velvyslanectví mluvili Alexander Černý (KSČM) a Marek Ženíšek (TOP 09), oba ze sněmovního výboru pro obranu

Vrcholní němečtí představitelé se ruských oslav neúčastnili ani před rusko-ukrajinskou krizí, která vážně poznamenala vztahy Berlína a Moskvy, upozornil bývalý český velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák.

Vysocí němečtí politici podle něj obecně recepce na ambasádách nevyhledávají. Oslavám Dne vítězství v Berlíně se proto německá média ani nevěnují a podobné je to i na Slovensku.

ČTK, ČRo, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme