Zkušenost s pitím alkoholu má přes 95 procent mladistvých. Zaměří se na ně policejní akce HAD

Od července do konce září se po celé republice uskuteční rozsáhlé kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu dětem v barech a restauracích. V každém z měsíců potrvají jeden týden.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (Ilustrační foto)

Alkohol (Ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Do preventivní akce se zapojí kromě policie také například Česká obchodní inspekce nebo celní správa. Policisté chtějí kontrolovat u mladistvých také drogy a třeba i hraní hazardních her v hernách.

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, zdůraznil, že hlavním cílem akce je prevence, a že nechtějí trestat provozovatele, se kterými mají jinak dobré zkušenosti: „Bude tým, který uzavře zařízení a v tom zařízení bude řešit veškerá protiprávní jednání."

„Loni to bylo 395 mladistvých a dětí pod vlivem alkoholu a devět pod vlivem omamných a psychotropních látek.“

Martin Vondrášek (Náměstek policejního prezidenta)

Policie pro provozovatele připravila letáky s informacemi, jak musejí zamezit přístupu alkoholu, tabáku či drog dětem do 18 let. Na problematiku se policie podle Pidrmanové z preventivního policejního oddělení zaměří také na nově vybudovaných profilech na sociálních sítích: „Zveřejníme videoklip, který se zaměřuje následkům chování u mladých lidí při požívání alkoholu."

Akci plánuje policie společně s ostatními složkami během letních prázdnin a také v září.

Jedním z důvodů kontrol je to, že se Česko v rámci Evropy dlouhodobě pohybuje na předních příčkách, co se týče konzumace alkoholu, tabáku, cigaret či hraní hazardu u dětí.

Například podle Evropské školní studie přes 95 procent studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu. Studie také tvrdí, že 86 % mladistvých vnímá dostupnost alkoholu v tuzemsku jako velmi snadnou.

Luděk Hubáček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme