Bělorusko: země, kde levný alkohol teče proudem. Komu nevadí, že také zabíjí?

Bělorusové jsou druzí ve spotřebě alkoholických nápojů na světě. V roce 2014 se Bělorusko umístilo v čele žebříčku konzumace alkoholu, vydaném Světovou zdravotnickou organizací. Server Belarus Digest se snaží odhalit nejen příčiny, ale také to, komu enormní obliba alkoholu v zemi vyhovuje.

Doporučujeme Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Světové zdravotnické organizace vypije průměrný Bělorus 17,5 litru čistého alkoholu ročně (ilustrační snímek).

Podle Světové zdravotnické organizace vypije průměrný Bělorus 17,5 litru čistého alkoholu ročně (ilustrační snímek). | Zdroj: Profimedia

Podle Světové zdravotnické organizace vypije průměrný Bělorus 17,5 litru čistého alkoholu ročně, zatímco světový medián se pohybuje kolem 6,5 litru. Ceny alkoholu v Bělorusku jsou přitom podstatně nižší než v sousedních zemích.

Navzdory tomu, že se vláda pokouší zahájit program prevence alkoholismu a rehabilitace alkoholiků, země je v boji s pitím zatím neúspěšná. Před volbami nebo během hospodářských krizí navíc ceny alkoholu pravidelně klesají.

Levný alkohol se v Bělorusku stal nástrojem k neutralizaci aktivismu a k otupení národního uvědomění. Snižováním cen alkoholu si úřady zajišťují loajalitu a podporu, čteme v článku na serveru Belarus Digest.

Běloruské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že metodologie Světové zdravotnické organizace je chybná. Podle něj byla reálná spotřeba alkoholu na hlavu v roce 2016 poloviční a odpovídala 8,8 litrům čistého alkoholu.

Domácí výroba a nebezpečí smrti

Statistici se přou také o to, jaké je skutečné měřítko ilegální produkce alkoholu. Na začátku května policie v Maladziečnu odhalila největší nelegální výrobnu alkoholu za posledních pět let. Příslušníci bezpečnostních orgánů na místě našli více než 100 litrů tvrdého alkoholu a 21 litrů zákvasu.

V mnoha běloruských vesnicích je konzumace domácího tvrdého alkoholu velkým sociálním problémem a někdy vede až k smrti. Vzhledem k vysoké úrovni výroby nelegálního alkoholu nedokážou běloruští ani zahraniční sociologové určit přesnou úroveň produkce alkoholu.

Zkorumpované tendry pohřbilo ticho. Ze dvou milionů skončí jeden v kapse, líčí běloruská bojovnice

Číst článek

Běloruská vláda se s alkoholismem pokouší bojovat, ale přitom chce stále profitovat z jeho prodeje. V roce 2011 zavedla protialkoholní program, který omezil prodej i propagaci alkoholu. O dva roky později ale výrobci alkoholu přesvědčili běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby nezakazoval prodej levného ovocného vína, které je v Bělorusku jedním z nejpopulárnějších alkoholických nápojů.

Běloruská vláda nejenže problém alkoholismu dostatečně neřeší, ale dokonce podporuje jeho prodej. Od roku 2015 mohou Bělorusové například alkohol nakupovat i v noci, protože vláda zrušila zákaz prodeje alkoholu, který dřív platil od deseti večer do devíti ráno. Ministr obchodu Uladzimir Kaltovič nedávno v televizi prohlásil, že Bělorusové se zanedlouho dočkají práva přinášet si do restauračních zařízení vlastní alkohol.

Mocná alkoholová lobby

Přitom se zdá, že ve skutečnosti by stát na omezení prodeje alkoholu mohl i vydělat, protože by se ušetřilo na léčbě závislých, tvrdí Belarus Digest. Ministerstvo vnitra připravilo dokument, kde navrhuje omezit prodej alkoholu mezi desátou večer a devátou ráno a požaduje, aby ve velkých prodejnách vznikla zvláštní oddělení s alkoholem.

Dopitá láhev tvrdého alkoholu | Foto: Fotobanka stock.xchng

Silná alkoholová lobby ale těmto změnám oponuje a všeobecná dostupnost alkoholu celý problém jen zhoršuje. Bělorusové dnes mohou nakoupit alkohol kdykoliv, v kterémkoliv obchodě i na benzínových pumpách. V sousední Litvě se oproti tomu alkohol dá koupit jen od deseti dopoledne do deseti večer. Ve Švédsku se jakýkoliv alkohol silnější než 3,5 % dá koupit jen ve speciálních státních obchodech a pouze do sedmi večer.

Ceny alkoholu v Bělorusku navíc zůstávají celé roky relativně stabilní navzdory ekonomické krizi a inflaci. Zkušenost sousedních zemí, například Ruska, dokazuje, že zvýšení cen levných vín a nejlevnějších druhů tvrdého alkoholu přispívá k poklesu alkoholismu.

Děti bez rodičů, vraždy a rozvody

Alkoholismus v Bělorusku vede k závažným sociálním problémům. Jedním z důsledků vysoké spotřeby alkoholu je například časté odebírání dětí rodičům závislým na alkoholu. Alkohol je v zemi jedním z hlavních důvodů sebevražd. V opilosti se v Bělorusku spáchá také více než 80 % vražd. Alkoholismus se uvádí i jako jedna z příčin velmi vysoké rozvodovosti.

Alkohol zabíjí dvakrát víc žen než před dvaceti lety

Číst článek

Nízká cena a všeobecná dostupnost alkoholu přináší státu ekonomický prospěch. O zákazu nejpopulárnější formy alkoholu, levného ovocného dezertního vína, se diskutuje od roku 1999. Právě tento druh alkoholu ale vytváří 30 % zisku celého odvětví, takže se případný zákaz zdá málo pravděpodobný.

Politolog Jury Čavusau tvrdí, že „místní rozpočty jsou plně závislé na příjmech z prodeje alkoholu", a že „jakákoliv protialkoholní politika bude neúčinná, dokud ceny alkoholu zůstanou tak nízké."

Kromě ekonomické výhodnosti alkohol slouží také jako nástroj politické a sociální manipulace. Spolu se zvyšováním platů a růstem penzí je rušení omezení prodeje alkoholu v předvečer voleb, jako v roce 2015, jedním ze způsobů, kterými režim společnost uplácí.

Vzrůstající cena alkoholu, společně s přísnějším postupem proti jeho ilegální výrobě, by na míru spotřeby alkoholu mohla mít pozitivní efekt. Dokud ale společnost a stát nezačnou proti alkoholismu společně bojovat, bude vláda na alkoholu dál vydělávat a manipulovat s Bělorusy. Navzdory tomu, že státu prý nárůst alkoholismu dělá starosti, prodej alkoholu pro něj zůstává pohodlným zdrojem příjmů, uzavírá Belarus Digest.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Miroslav Tomek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme