'Angie' potřetí v řadě vyhrála německé volby, zisk absolutní většiny unikl těsně

Konzervativní blok kancléřky Angely Merkelové přesvědčivě zvítězil v německých parlamentních volbách. Podle konečných výsledků hlasovalo pro koalici CDU/CSU 41,5 procenta voličů. Sociální demokracie má podporu čtvrtiny voličů. Z menších stran propadli liberální demokraté, kteří nebudou mít ve Spolkovém sněmu zastoupení poprvé od vzniku SRN v roce 1949.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléřka Angela Merkelová oslavuje volební výsledek své CDU ve volbách do Spolkového sněmu | Zdroj: Reuters

„Milí přátelé, úsměvy na vašich tvářích ukazují, že se všichni můžeme radovat. Tohle je super výsledek. Chci především poděkovat voličům, že nám dali tak velkou důvěru. Mohu jim slíbit, že s ní budeme nakládat zodpovědně a s rozvahou,“ radovala se kancléřka Angela Merkelová.

Šéfka křesťanských demokratů také nezapomněla poděkovat svému manželovi, který se prý musel s mnoha věcmi ve společném životě smířit. Vítězství své strany pak zapíjela spolu s příznivci unie přímo ve volebním štábu dlouho do noci.

Průzkumy ukázaly, že právě devětapadesátiletá kancléřka má na vysokém zisku konzervativního bloku zásadní podíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak slavila Angela Merkelová úspěch své strany ve volbách do Spolkového sněmu? Zaznamenala to německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„Je ženou, která nejdřív přemýšlí a pak jedná. A nikdy neuráží protivníky. Argumentuje věcně, a to se mně a mnoha dalším Němcům líbí. Chceme, aby se o věcech seriózně debatovalo,“ vysvětlila jedna z voliček, proč se těší Merkelová mezi Němci takové oblibě.

Mezi nadšenými příznivci Angely Merkelové je navíc celá řada mladých lidí, říkají si "tým Deutschland". Poslední týdny ve volném čase lepili plakáty, pomáhali na mítincích, burcovali členy k volební účasti. Jako poděkování se jim dostalo pozvání na volební noc.

Ekonom: Pro Německo bude podstatné, zda odezní evropská dluhová krize

Číst článek

„Myslím, že je to dobrá kancléřka, že vede Německo, ale i Evropu dopředu,“ neskrýval nadšení Kristian Stadler. „Je to grandiózní výsledek, takže noc bude dlouhá,“ přidal se další příznivce Angely Merkelové. K oslavě vyzvala své příznivce i samotná kancléřka.

Výsledky voleb do Spolkového sněmu
CDU/CSU: 41,5 %, 311 poslanců
SPD: 25,7 %, 192 poslanců
Levice: 8,6 %, 64 poslanců
Spojenectví 90/Zelení: 8,4 %, 63 poslanců
FDP: 4,8 %
Alternativa pro Německo: 4,7 %
Pirátská strana: 2,2 %
Národnědemokratická strana: 1,5 %

Mělo jít o každý hlas, ale boj to nebyl

Angela Merkelová dovedla pravicovou alianci k nejlepšímu výsledku ve volbách za posledních 20 let. Přitom se očekávalo, že německé volby budou bojem o každý hlas. Průzkumy totiž naznačovaly, že situace mezi současnou vládní koalicí a opozičními stranami je velmi vyrovnaná.

Konzervativcům i přes jednoznačný úspěch však těsně unikla absolutní většina ve Spolkovém sněmu. Podle analytiků je proto nejvíc pravděpodobné, že Angela Merkelová nabídne účast v koaliční vládě socialistům, i když není jisté, že strana SPD pozvánku přijme.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na severu Německa natáčel reportér Českého rozhlasu Pavel Polák

Teoreticky by se totiž mohli sociální demokraté na sestavení koaliční vlády dohodnout se zbývajícími levicovými stranami, které pronikly do parlamentu. Tedy zelenými a postkomunisty.

Ve Spolkovém sněmu naopak nezasedne nikdo z FDP, tedy strany, která v posledních čtyřech letech byla koaličním partnerem konzervativců. Liberální demokraté se totiž nevyhoupli nad pětiprocentní hranici, která je minimem pro vstup do parlamentu. Poprvé od vzniku SRN v roce 1949 v něm budou chybět.

Klára Stejskalová, Jan Prokeš, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme