Na odcházejícího papeže budou vzpomínat i v jeho rodné obci v Bavorsku

Z papeže Benedikta XVI., který se kvůli špatnému zdraví rozhodli abdikovat, bude po dnešním večeru opět kardinál Joseph Ratzinger. Alespoň na dálku ho podpoří také lidé z jeho rodného městečka Marktl. Ti se sejdou v papežově domě, ze kterého udělali muzeum a meditační prostor. Pro svého rodáka v něm dnes večer zapálí svíce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodný dům Benedikta XVI.

Rodný dům Benedikta XVI. | Foto: Klára Stejskalová

„Je dobře, že odchází právě teď, budeme si ho pamatovat v té nejlepší formě, fyzické i psychické,“ míní starší paní před kostelem. A další se přidává.

„Byla to pro nás čistá radost, že se papežem stal rodák odsud. A mě osobně to posílilo ve víře,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do rodné vesnice papeže Benedikta XVI. se vypravil zahraniční zpravodaj Vojtěch Berger

Zdejší farář Josef Kaiser říká, že papež vzbudil v lidech zájem o to, co se v církvi děje.

„Papež má náš velký respekt, byli jsme z toho sice nejdřív mírně řečeno překvapení. Teď je ale potřeba vybrat Benediktova nástupce. Musí to být člověk, který se dokáže postavit do čela církve v téhle těžké době,“ vysvětluje Kaiser.

Barbara Stahlbauerová otevírá muzeum v papežově rodném domě. Místní lidé se tu pravidelně scházejí každý rok v den a hodinu papežova narození, tedy vždy 16. dubna ve 4:15 ráno. V letní sezoně si tu podávají dveře hlavně turisté. Kvůli odstoupení papeže se musí trochu změnit i zdejší výstava.

Benedikt XVI. opouští svůj úřad. Přesně ve 20 hodin přestane být papežem

Číst článek

„Expozici rozšíříme. Už se nebude ptát jenom ‚Odkud jsi?‘, tedy kde se papež narodil, ale taky ‚Kam jdeš?‘ A v tom se právě odrazí jeho odstoupení z úřadu,“ popisuje Stahlbauerová.

Městečko Marktl se stalo doslova přes noc vyhledávaným turistickým cílem. Na tom se podle všeho nic nezmění ani po papežově odchodu. Stejně jako na tom, že Josephu Ratzingerovi už tu nikdo nikdy neřekne jinak než papež.

Vojtěch Berger, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme