Al-Káida hrozí Británii dalšími útoky

Druhý muž teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí pohrozil dalšími ničivými atentáty v Londýně. Na videozáznamu, který dnes odvysílala satelitní katarská televize Al-Džazíra, vzkázal, že odpovědnost za ně ponese britský premiér Tony Blair.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

"Blair vám přinesl destrukci londýnského centra a bude odpovědný za další. Neříkal vám šajch Usáma bin Ládin, abyste nesnili o bezpečnosti, dokud nezavládne bezpečí v Palestině a dokud armády bezvěrců neodejdou z Mohamedovy země?" řekl Zavahrí.

Blairovi tím připsal odpovědnost za útoky, při nichž 7. července v centru Londýna zahynulo 56 lidí. Záznam byl zveřejněn přesně čtyři týdny po atentátech. Britská policie je už od rána v pohotovosti. V ulicích Londýna hlídkuje na 6000 policistů a ve městě platí mimořádná opatření.

Spojeným státům pak Zavahrí pohrozil, že zažijí horší katastrofu, než jakou poznaly ve Vietnamu."To, čeho jste byli svědky v New Yorku, Washingtonu a Afghánistánu, jsou jen počáteční ztráty. Budete-li dál praktikovat nepřátelskou politiku, stanou se věci, při nichž na tyto hrůzy zapomenete," prohlásil Zavahrí.

Čtyřiapadesátiletý egyptský chirurg na záznamu hovořil před vlající plachtou a opřeným samopalem. Od roku 2001 je na americkém seznamu nejhledanějších teroristů a USA na něj vypsaly odměnu 25 milionů dolarů. Naposledy se na záznamu objevil loni v září a tvrdil, že USA jsou na pokraji porážky v Iráku i v Afghánistánu.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme