Al-Zavahrí: Odchod Britů z Basry je vítězstvím povstalců

Britští vojáci předali kontrolu nad bezpečnostní situací v Basře na jihu Iráku místním silám. Podle jednoho z vůdců Al-Káidy je ale britský odchod z Basry dokladem, že povstalci v Iráku nabývají převahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britští vojáci v Basře | Foto: AFP

Při podpisu dohody o předání kontroly v Basře místním silám velitel britského útvaru generálmajor Graham Binns řekl: "Přišel jsem Basru zbavit jejích nepřátel a nyní ji vracím do rukou jejích přátel."

Britský kontingent v Iráku by se měl do jara příštího roku snížit ze čtyř a půl tisíce na dva a půl tisíce vojáků. Agentura Reuters však cituje vůdce Al-Káidy Ajmána al-Zavahrího, podle něhož odchod Britů z Basry ukazuje, že povstalci v Iráku nabývají převahy.

Al-Zavahrí také odmítl optimistická prohlášení amerických činitelů slovy: "Americká administrativa buď nehorázně lže, anebo se Američané nepoučili ze čtyř let této války stejně jako se nepoučili z porážky ve Vietnamu." Britský vojenský mluvčí označil toto prohlášení za propagandu.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme