‚Zachráníme naši Amazonii.‘ Na ochranu lesů v Amazonii mají jít v Brazílii zabavené peníze z úplatků

Předseda brazilského senátu ve čtvrtek oznámil, že podepsal s nejvyšším soudem dohodu, podle níž jedna miliarda realů (asi 5,7 miliardy Kč) z úplatků, které stát zabavil, poslouží k ochraně lesů v Amazonii. „Děkuji všem institucím zapojeným do tohoto jednání. Zachráníme naši Amazonii!“ napsal senátor Davi Alcolumbre na twitteru.

Brasília Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár amazonského pralesa v Brazílii

Požár amazonského pralesa v Brazílii | Foto: Amanda Perobelli | Zdroj: Reuters

Brazilská vláda čelí silné kritice ze zahraničí za vlažnou reakci na požáry, které ničí deštné pralesy v Amazonii, považované za „zelené plíce“ planety zpomalující globální oteplování.

Jen za srpen bylo v brazilské Amazonii na 30 tisíc požárů, skoro třikrát více než loni

Číst článek

Krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro, který je v úřadu od letošního ledna, dlouhodobě čelí kritice, že zlehčuje varování ekologů před odlesňováním Amazonie a upřednostňuje ekonomické zájmy před ekologickými.

Bolsonaro opakovaně kritizoval činnost brazilského ústavu pro životní prostředí (IBAMA), který označil za překážku ekonomického rozvoje a jemuž vláda letos snížila finance ze státního rozpočtu.

V letošním roce vypuklo v Amazonii asi 80 000 požárů a ochránci životního prostředí brazilského prezidenta obviňují z toho, že má na letošním 77procentním nárůstu oproti roku 2018 svůj podíl. Podle nich Bolsonaro od svého zvolení vybízí chovatele dobytka, aby mýtili rozsáhlé pralesní plochy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme