Američané prý objevili chemické zbraně

Američané objevili v Iráku chemické zbraně. Objevili pět barelů chemických látek. Že jde o chemikálie, ukázaly laboratorní výsledky, které nález ověřily jako látku vyvolávající puchýře na kůži. Původní informace o údajném nálezu 278 dělostřeleckých granátů obsahujících chemickou látku američtí důstojníci vyvrátili. Barely, stejně jako velké množství munice, byly objeveny v jedné bagdádské škole.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v jižním Iráku

američtí vojáci v jižním Iráku | Zdroj: ČTK

Na útěku chytili dnes také spojenci špičky iráckého režimu. O které členy Husajnovy vlády se jedná, však informační zdroje neuvádějí. Chycené irácké předáky nyní vojáci zadržují na západě Iráku.

Rodiště Saddáma Husajna, město Tikrít, je pod silnou palbou amerických jednotek. Námořní pěchota svádí boje s iráckou armádou v ulicích města. Tikrít zůstává zatím jediným větším iráckým městem, které ještě není pod spojeneckou kontrolou. Ani dobytí rodiště Saddáma Husajna by pro koaliční síly nemělo být příliš tvrdým oříškem.

Americké jednotky svádějí na jižním předměstí Tikrítu tvrdé boje. Podle kanadského novináře začleněného do spojeneckých sil podporují americký útok tanky, helikoptéry Cobra a letouny F-18. Američtí vojáci osvobodili při tažení na Tikrít ze zajetí 7 svých spolubojovníků. Všichni jsou údajně v dobrém zdravotním stavu, přestože dva zajatci utrpěli střelná zranění.

V Bagdádu, kde dnes proběhlo několik protiamerických demonstrací, čelí spojenečtí vojáci stále ozbrojenému odporu. Podle koaličního velení je za této situace nemožné zajistit ve městě právo a pořádek. Nad Bagdádem ale začaly hlídkovat americké helikoptéry Chinuk, které by měly pomoci bezpečnostní situaci zlepšit. Z dalších důležitých měst Mosulu na severu Iráku a Basry na jihu země byl dnes hlášen klid.

V irácké metropoli se opět otevřely obchody, před nimž se tvořily dlouhé fronty na základní potraviny. Obyvatelé Bagdádu také začali odklízet trosky z ulic města a týmy opravářů se vrhly na poškozenou síť elektrické energie.

Koaliční jednotky mají k dispozici vzorek DNA nyní nezvěstného iráckého vůdce Saddáma Husajna. Použijí ho podle generála Tommyho Frankse z katarského velitelství k ověření, zda se zdařily pokusy o jeho zabití. Experti z oboru soudního lékařství provádějí DNA testy "na každém z mst, kde mohl být vůdce zabit." Husajn a okruh jeho nejbližších spolupracovníků byli před začátkem války terčem takzvaného dekapitačního úderu. Jeho veřejně proklamovaným cílem bylo zabít irácké vůdce. Podobný útok byl zopakován i v pozdější fázi koaliční operace.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme