Americká armáda už prý nebude používat bajonety

Bajonety jsou už překonanou zbraní a pro moderní pojetí boje jsou nevyhovující. Pentagon reagoval na doporučení veteránů z Iráku a Afghánistánu, kteří výcvik bodnou zbraní považují za naprosto zbytečný. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojsko

vojsko

Ani sečné zbraně už moderní armády nepoužívají. Jako bodnou zbraň lze použít útočný nůž určený nejen k obraně nebo k útočnému vedení boje zblízka, ale zároveň může vojákům sloužit jako pracovní nástroj.

„V 1. světové válce, kdy se ještě bajonety používaly, se jednalo o to, že nástup linií do útoku byl veden právě puškami s nasazeným bodákem. Voják byl schopen nápřahem zasáhnout protivníka a případně ještě použít pušku ke střelbě,“ vysvětlil pro Rádio Česko Jan Skramoušský z Vojenského historického ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Skramoušský z Vojenského historického ústavu popsal někdejší přínos bajonetů a vysvětlil, proč už se nepoužívají.

Je to otázka doktríny, která se prudce změnila. Po 1. světové válce přesto, že se bodáky v řadě armád používaly a dál se vyvíjely, nebyly už používány vysloveně k bojovým operacím. „Pokud bodák nemá více funkcí, to znamená, že neslouží zároveň jako nástroj pracovní, je sám o sobě relikt,“ doplnil Jan Skramoušský.

Masové používání bodáku se uplatňovalo hlavně v 18. století, kdy vznikly první typy, nasazovaly se přímo do ústí hlavně. Později se vyvinuly typy bodáků, které se připevňovaly podél hlavně poblíž jejího ústí. Bodáky nasazené na zbraních měly především psychologický účinek na nepřítele.

Václav Sochor, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme