Americká soudkyně žádá konec procesů na Guantánamu

Americká soudkyně žádá zákaz vojenských tribunálů na Guantánamu. Označila souzení vězňů z americké vojenské základny za neústavní. Stovky lidi podezřelých z terorismu a držených na neurčito mají podle federální soudkyně požívat ochranu americké ústavy. Verdikt však může být u vyšších soudních instancí změněn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo | Foto: US NAVY

Poté, co se minulý týden ukázalo, že americké vyšetřovatelky na Guantánamu muslimské vězně sexuálně zneužívaly a ponižovaly, přišla do Bílého domu další nepříjemná zpráva o neústavnosti soudů. Administrativa vytvořila vojenské tribunály, aby vyvolala zdání, že se nezákonným bojovníkům dostane alespoň nějaké spravedlnosti. Soudkyně zabývající se případem 11 vězňů v Guantánama uvedla, že válka s terorismem nemůže popírat existenci nejzákladnějších práv. Jiný soudce nedávno rozhodl, že vězni z Guantánama ústavní práva nemají. Je pravděpodobné, že věc prevezmou odvolací soudy.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme