Americká soudkyně žádá konec procesů na Guantánamu

Americká soudkyně žádá zákaz vojenských tribunálů na Guantánamu. Označila souzení vězňů z americké vojenské základny za neústavní. Stovky lidi podezřelých z terorismu a držených na neurčito mají podle federální soudkyně požívat ochranu americké ústavy. Verdikt však může být u vyšších soudních instancí změněn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guantánamo | Foto: US NAVY

Poté, co se minulý týden ukázalo, že americké vyšetřovatelky na Guantánamu muslimské vězně sexuálně zneužívaly a ponižovaly, přišla do Bílého domu další nepříjemná zpráva o neústavnosti soudů. Administrativa vytvořila vojenské tribunály, aby vyvolala zdání, že se nezákonným bojovníkům dostane alespoň nějaké spravedlnosti. Soudkyně zabývající se případem 11 vězňů v Guantánama uvedla, že válka s terorismem nemůže popírat existenci nejzákladnějších práv. Jiný soudce nedávno rozhodl, že vězni z Guantánama ústavní práva nemají. Je pravděpodobné, že věc prevezmou odvolací soudy.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme