Amerika na Koreu zaútočit nechce

Jižní Korea vyzývá svého severního souseda, aby přijal rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii. 35 členů této organizace dalo Severní Koreji poslední šanci na ukončení nukleárního programu, jinak se problém dostane do Rady bezpečnosti OSN. Pchjongjang však prohlásil, že sankce budou znamenat válku. Prezident George Bush už několikrát zdůraznil, že Spojené státy nehodlají na Severní Koreu zaútočit. Bílý dům přesto odmítá podepsat pakt o neagresi výměnou za zastavení severokorejského jaderného programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jižní Korea

Vláda v Soulu doufá, že Pchjong Jang nepromarní příležitost na diplomatické a mírové řešení jaderné krize, prohlašuje jihokorejské ministerstvo zahraničí. Podle ministerstva pro znovusjednocení Korejského poloostrova je pak nutné brát celý problém velmi vážně, protože Severní Korea porušila sliby dané Spojeným státům a OSN vůbec.

Jak ale dodává, lidé v Jižní Koreji se nemyslí, že by došlo k válce. Tuto naději vyjádřilo přímo na společné hranici na 70 jihokorejských křesťanů, kteří se pomodlili a poté symbolicky vypustili 10 holubů. Vládní delegace Jižní Koreje i Japonska nyní ve Washingtonu jednají se zástupci Spojených států o dalších krocích vůči Pchjong jangu. V americké metropoli je i poradce jihokorejského prezidenta Kim Te Džunga.

Mírové rozhovory pokračují už druhým dnem. Prezident George Bush už několikrát zdůraznil, že Spojené státy nehodlají na Severní Koreu zaútočit. Bílý dům odmítá podepsat pakt o neagresi výměnou za zastavení severokorejského jaderného programu.

Kompromisní návrh, který představila ve Washingtonu Jižní Korea, je pro Američany nepřijatelný, protože Spojené Státy se nechtějí zavázat k ničemu, dokud Severní Korea jaderný program neopustí. Nejde o to, zdali jsme agresivní nebo ne, ale podstatné je, zda se Severní Korea programu vzdá. Když to udělají, je možné všechno, řekly novinářům nejmenované americké zdroje.

Spojené Státy usilují o mírové řešení, ale nechtějí jednat se Severní Koreou přímo. Proto využívají při řešení nukleární krize svých spojenců v regionu. Spojené Státy zároveň přivítali postup Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která dala Severní Koreji ještě jednu možnost urovnat krizi po vyhoštění mezinárodních inspektorů předtím, než předloží problém Radě bezpečnosti OSN.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme