Projev Merkelové přerušovali poslanci AfD křikem. Kancléřka bránila nová karanténní opatření

Německá kancléřka Angela Merkelová pronesla ve Spolkovém sněmu projev, kterým bránila zavedení zpřísněných karanténních opatření. Její vystoupení však hlasitými výkřiky nesouhlasu přerušovali poslanci opoziční Alternativy pro Německo (AfD). Zasáhnout musel nakonec předseda sněmu Wolfgang Schäuble.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projev Merkelové ve Spolkovém sněmu přerušovali výkřiky zástupci Alternativy pro Německo | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Od pondělí 2. listopadu do konce měsíce čeká Německo rozsáhlá karanténní uzávěra. Merkelová varovala, že současné tempo šíření koronaviru, kdy se denní počet nových případů během týdne zdvojnásobil, by znamenalo zahlcení zdravotní péče do několika týdnů.

„Až budou jednotky intenzivní péče v nemocnicích plné, bude pozdě něco dělat,“ řekla Merkelová.

Německo hlásí 16 774 nových případy nákazy kororonavirem za 24 hodin, nejvíce od začátku epidemie

Číst článek

„Proto jsme se s premiéry spolkových zemí dohodli, že od 2. listopadu přikročíme k rozsáhlým omezením,“ uvedla Merkelová ke středečnímu jednání se zemskými premiéry. „Po dvou týdnech opatření vyhodnotím,“ řekla.

Merkelová tatkéž zdůraznila, že pandemie nemoci covid-19 postihuje všechny bez výjimky. „A je v našich rukách, jak se situace bude vyvíjet,“ řekla. „Naše demokratická společnost nyní čelí náročné zkoušce, a to nejen lékařské, ale i politické, hospodářské, sociální a psychické,“ uvedla s tím, že si je vědoma, že opatření jsou zásahem do svobod obyvatel a že postihnou slabé podniky.

„Každý z nás ale musí přispět. Společně a jednotně, jen tak můžeme tuto historickou krizi přestát. Zima bude těžká, pak ale skončí,“ řekla.

V projevu Merkelová prohlásila, že tvrdá karanténní opatření musela zavést vedle Německa i řada dalších evropských zemí. „Francie, Belgie, Nizozemsko, Česko, Polsko a mnoho, mnoho dalších,“ řekla. „Pro Evropu je pandemie samozřejmě obrovskou výzvou. U našich nejbližších sousedů v Evropě můžeme vidět, jak dramaticky se situace může vyvinout,“ uvedla.

‚Koronavirová diktatura‘

Za velkou překážku v tažení proti koronaviru vidí Merkelová lži, spiklenecké teorie a populistické výkřiky, naopak kritiku a kritické debaty vítá. „To demokracii neoslabuje, ale naopak posiluje,“ řekla Merkelová, kterou opakovaně hlukem přerušovali poslanci AfD.

Šéf poslanců AfD Alexander Gauland v reakci na projev Merkelové žádal, aby o karanténních opatřeních, které označil za koronavirovou diktaturu, rozhodoval Spolkový sněm. Postup vlády považuje za přehnaný a za omezení osobních svobod. Jako řešení navrhuje důraznou ochranu rizikových skupin včetně vyčlenění nákupního času jen pro ně, a naopak zrušení všech restrikcí pro ty, pro které koronavirus tak nebezpečný není.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme