Arabské jaro se přelévá do Palestiny, mladí se bouří proti rostoucím cenám

Na palestinských územích přibývá násilných protestů proti ekonomické situaci a proti korupci. Mladí Palestinci na mnoha místech zapalují pneumatiky, blokují silnice a napadají i vládní instituce. Vyhrocené vášně sleduje s obavami také Izrael, který palestinská území okupuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Nábulusu se mladí Palestinci střetli s policií

V Nábulusu se mladí Palestinci střetli s policií | Zdroj: Reuters

Hlavními místy nepokojů jsou Betlém, Hebron, Rámalláh, Nábulus a Jericho. V Palestině výrazně rostou ceny a autonomní vládě vysychají zahraniční zdroje pro vyplácení jejích zaměstnanců. Palestinci už proto otevřeně vyzývají k rezignaci premiéra Saláma Fajjáda i prezidenta Mahmúda Abbáse.

Palestincům se nelíbí například to, že se skokově zvýšila cena pohonných hmot, spolu s tím navíc vzrostly i ceny potravin. Stále více se také mluví o tom, že Evropa zredukuje své příspěvky, které pumpuje do palestinské ekonomiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nepokojích v Palestině informuje zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Jednou z příčin ekonomických těžkostí jsou vysychající zdroje ze zahraničí, druhou věcí je ekonomika. Ta sice pořád roste, ale zdaleka ne tolik jako v uplynulých letech a ne tak, jak se počítalo při sestavování státního rozpočtu.

Třetím důvodem by mohlo být to, že Palestinci stále žijí pod izraelskou okupací, pod určitými restrikcemi. Mimo jiné jedna z věcí, proti které lidé demonstrují, je tak zvaná Pařížská dohoda.

Nepokoje se zatím týkají čistě palestinských enkláv, demonstranti útočí jen na palestinské vládní instituce a policisty.

Loňské takzvané Arabské jaro se Palestině v podstatě vyhnulo. Izraelská okupace, slabá výkonnost ekonomiky i nedostatek peněz přitom vyvolávají obavy, že se nepokoje na Západním břehu Jordánu mohou ještě vystupňovat.

Igor Maňour, Břetislav Tureček, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme