Asad promluvil v televizi. Prohlásil, že vítězství nad spiklenci je blízko

Syrský prezident Bašár Asad obvinil v televizním projevu zahraniční elementy ze spiknutí, které má prý za cíl destabilizovat jeho zemi. Ve vystoupení na univerzitě v Damašku slíbil další reformy, od boje proti korupci po novou ústavu, i nové volby. Kritiku své politiky ale nepřipustil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad v televizním projevu

Syrský prezident Bašár Asad v televizním projevu | Zdroj: Reuters

Bašár Asad, který čelí víc než tři čtvrtě roku lidové revoltě, promluvil k veřejnosti poprvé od loňského června. V projevu uvedl, že Sýrie je blízko vítězství, pokud lidé zůstanou neoblomní. Zahraniční pokus o to, aby povstání přerostlo v revoluci, podle Asada neuspěje.

Za nepokoji, které v Sýrii trvají od března, stojí podle něj teroristé, podporovaní ze zahraničí. Na ty platí i nadále jen ‘železná pěst‘. „Když podpoříme armádu, výsledek bude rychlý. Jde tu o válku mezi reformisty a teroristy. Teroristé si reformy nepřejí a berou si je jako záminku k invazi armád z ciziny,“ prohlásil syrský prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

asadrč.mp3

Podle OSN zahynulo během nepokojů v Sýrii minimálně přes pět tisíc lidí. Většinou šlo zřejmě o oběti státních represivních sil, na což západní i arabské země reagovaly uvalením sankcí.

Asad v dnešním projevu popřel, že by kdokoliv vydával rozkazy ke střelbě do neozbrojených občanů. „Neexistují žádné rozkazy ke střelbě proti občanům. Podle zákona je možné použít zbraň pouze v sebeobraně, při střetech s ozbrojenci,“ uvedl Asad, který také popřel, že země je rozdělena.

Asad přislíbil reformy i referendum o ústavě

Syrský prezident v projevu také řekl, že vládu rozšíří o členy všech politických sil a přislíbil, že v březnu by se mohlo uskutečnit referendum o nové ústavě. „ Jde mi o národní usmíření, v němž odplata nebude mít místo. Ta životy nevrátí! Vyžaduje národní jednotu, zapojení některých stran, ale ty nejsou jasně profilované. Nejde tu o čekání na prezidentskou amnestii, ale o celonárodní cítění a bdělost,“ uvedl Asad.

Podle Šádího Šanáha, analytika institutu pro globální politiku Glopolis, prohlášení prezidenta ale neznamená, že chce vládu, v níž budou zastoupeny všechny politické síly.

„Myslím, že se z jeho strany nejednalo o žádný zlomový okamžik. V podstatě zrekapituloval to, co říká v prohlášeních už několik měsíců. Že naznačuje ochotu k jednání a pak se ukáže, že je to ochota za jím určených podmínek a není ochoten přistoupit na plnou demokratickou debatu se syrskou opozicí,“ uvedl na Rádiu Česko.

Také prohlášení Asada o březnovém referendu o nové ústavě neznamená podle politologa žádnou změnu. „Jsou to kosmetické úpravy, které jsou připraveny tak, aby vytvořily náznak nějakých reforem, ale o skutečné reformy se nejedná,“ dodal.

Nezavřeme dveře před rozhodnutím LAS, tvrdí Asad

V projevu Bašár Asad také slíbil, že se nebude bránit žádnému arabskému řešení syrské krize, když bude respektována svrchovanost Sýrie. „Nezavíráme dveře před návrhy arabských zemí, pokud budou respektovat suverenitu Sýrie,“ řekl doslova Asad.

Podle zahraničněpolitického komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka lze tato slova interpretovat tak, že syrský lid si svobodně vybral své zástupce a nikdo by neměl mluvit do toho, zda prezident a jeho lidé zůstanou u moci či nikoliv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Televizní projev syrského prezidenta Bašára Asada rozebral v Ozvěnách dne zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

„Někteří arabští státníci, například jordánský král Abdaláh, vyzvali Asada k odchodu, jako k první nutné podmínce pro vyřešení syrské krize. Takže já si Asadaova interpretuji jako to, že říká Sýrii i celému světu: ale já tu zůstanu,“ uvedl komentátor v Ozvěnách dne.

Dodal, že syrský konflikt se nyní nachází v nerozhodné fázi řešení. „Povstalci nejsou schopni Asada svrhnout a Asad, přestože se bojuje moc dlouho a konflikt je stále krvavější, není schopen tu revoltu potlačit,“ přiblížil.

Jaromír Marek, Martina Mašková, Jan Prokeš, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme