Atentáty ohrozily mírový proces

Sebevražední atentátníci v Izraeli znovu udeřili. Při dvou explozích zahynuli kromě palestinských útočníků také dva Izraelci a desítka dalších utrpěla zranění. První atentát se uskutečnil před nákupním střediskem nedaleko Tel Avivu, druhý výbuch následoval u čerpací stanice v osadě Ariel na západním břehu Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atentát v osadě Ariel | Zdroj: ČTK

Před nákupním střediskem nedaleko Tel Avivu atentátník odpálil výbušninu připevněnou na těle. Bilance? Mrtvý atentátník a desítka zraněných. Druhý výbuch následoval u čerpací stanice v osadě Ariel na západním břehu Jordánu. Sebevrah vyletěl do povětří i s automobilem naplněným výbušninami. Na místě zahynuli dva Izraelci a další dva byli zraněni.

K v osadě Ariel na západním břehu Jordánu se přihlásila militantní organizace Hamas. Útok zdůvodnila jako odvetu za páteční zabití dvou jejích příslušníků izraelskou armádou. Sebevražedný útok u Tel Avivu spáchali odpadlíci z hnutí Fatah palestinského vůdce Jásira Arafata. Informovala o tom agentura AP. Hamas tvrdí, že dnešní akce neznamená zrušení příměří vyhlášeného 29. června. Odpadlíci Fatahu naopak dočasný klid zbraní neuznávají a za posledních šest týdnů provedli několik útoků.

Izraelská vláda obvinila z odpovědnosti za útoky palestinské vedení a jeho laxnost k teroristickým organizacím. Palestinské militantní organizace Islámský džihád a Hamas ale v prohlášení pro agenturu AFP uvedly, že za porušení více než měsíčního příměří nese odpovědnost židovský stát.

Izraelský premiér Ariel Šaron varoval, že mírový proces s Palestinci je ohrožen, pokud se úplně nezastaví teroristické akce. Šaron znovu obvinil palestinskou samosprávu, že nedělá nic, aby rozpustila a odzbrojila teroristické organizace. Palestinský vůdce Jásir Arafat zase slovně zaútočil na židovský stát, že výstavbou bezpečnostního plotu u osad na palestinských územích chce rozdrobit Palestinu na "ghetta", a nikoli umožnit vznik samostatného státu Palestinců.

Milan Kopp, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme