Aukční síň vydražila diamant za rekordní cenu. Kupec zaplatil přes půl miliardy

Aukční síň Sotheby's dnes vydražila v Hongkongu vzácný oválný bílý diamant o velikosti vajíčka, a to za 27, 3 milionu dolarů, tedy asi půl miliardy korun. Je to zatím nejvyšší částka, jakou byl kdo za bílý diamant ochoten v dražbě zaplatit. Prodejce i kupce aukční síň přísně tají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosud nejdražší vydražený oválný bílý diamant. V Hongkongu ho získal kupec za 27, 3 milionu dolarů | Zdroj: Reuters

Diamant pochází z Jihoafrické republiky, kde ho vytěžili před dvěma lety. Je cenný nejen kvůli své velikosti, ale také čistotě.

Dnešní úspěch komentoval také šéf mezinárodního klenotnického oddělení v Asii a dražitel Quek Chin Yeow, který ho označil za největší bílý diamant, který byl vydražen, a také největší oválný diamant této čistoty.

Dalším skvostným kouskem, který se dražil a který údajně přitahoval dokonce větší pozornost odborné veřejnosti, byl vzácný sytě modrý diamant o velikosti knoflíku u košile a se jménem Premier Blue.

„Pochází z dolu Premier, dřív se ten důl jmenoval Cullinan. To je důl v jižní Africe blízko Pretorie a zde se nachází valná většina modrých diamantů. Barevné diamanty se v přírodě nacházejí poměrně často, ale velmi vzácné jsou červené a modré,“ popsal starožitník Martin Cinolter.

Vzácný modrý diamant má 7,6 karátů. Koupil ho opět neznámý kupec, a to za 16 milionů dolarů, tedy asi 303 milionů korun.

Tyto dva vzácné kusy byly největšími skvosty dnešní aukce, ve které se dražilo přes 330 šperků. Dohromady byl její výtěžek 95 milionů dolarů.

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme