Austrálie zavře jedno z detenčních středisek pro žadatele o azyl. Tlačila na to vláda Papui Nové Guinei

Austrálie do konce roku přestane zadržovat žadatele o azyl v Papui Nové Guineji. Podle agentury Reuters to ve středu oznámily obě země ve společném prohlášení. Canberra tím uzavře jedno ze dvou odlehlých detenčních středisek v Tichém oceánu, kvůli kterým čelí kritice OSN a humanitárních organizací.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský uprchlický tábor na ostrově Manus. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

V rámci přísných imigračních zákonů Austrálie jsou od roku 2013 žadatelé o azyl, kteří se do země dostanou na člunech, posíláni na papuánský ostrov Manus a rovněž na tichomořský atol Nauru.

Austrálie nepovolila. Uprchlický tábor na ostrově Manus se pokusila vyklidit policie

Číst článek

Podle společného prohlášení vyprší smlouvy o umísťování migrantů v Papui Nové Guineji k 31. prosinci a již nebudou obnoveny. Vláda v Port Moresby tlačila na Austrálii, aby zadržovací centrum v zemi uzavřela.

V době svého vrcholu zadržovala Austrálie na ostrově Manus zhruba 1000 lidí. Ačkoliv většina z nich již ostrov opustila, stále zde zbývá zhruba stovka lidí.

Podle australských úřadů budou zbylí zadržovaní přesunuti na Nauru, s nímž Canberra letos prodloužila smlouvu o umísťování zadržených migrantů. V případě, že deportaci na Nauru odmítnou, mohou podat žádost o občanství Papuy-Nové Guineje.

OSN a humanitární organizace kritizovaly podmínky v detenčních centrech na Manusu a Nauru a vyzývaly k jejich uzavření, neboť jsou zde podle nich porušována lidská práva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme