Autoru Krtečka blahopřejí k 90. narozeninám i Japonci

Zdeněk Miler, autor slavného Krtečka, se dožívá 90 let. Známý režisér a výtvarník vytvořil za svůj život zhruba pět desítek filmů o Krtečkovi a ilustroval na 40 knih. Jeho příběhy dnes obdivují lidé po celém světě. Velké množství příznivců, dětí i dospělých, má i v Japonsku, kde jeho knížky vycházejí už od konce 50. let minulého století.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonským dětem se krteček líbí.

Japonským dětem se krteček líbí. | Foto: Robert Mikoláš

„Zafoukalo, zafičelo a přišel podzim,“ recituje z knížky Krtek a podzim paní Yuko Kimura, překladatelka děl Zdeňka Milera do japonštiny.

„Nic se neděje, vše je v pořádku,“ pokračuje ve vyprávění příběhu, kdy Krteček spolu se sýkorkou uvaří z napadaných švestek povidla a pak napeče i chutné koláče.

Příběh o slavné postavičce českého režiséra a výtvarníka je jedním z mnoha, se kterými se Japonci seznamují už od konce 50. let minulého století. Dlouhá léta však byla vydávána pouze knížka Jak krtek ke kalhotkám přišel, což se ale zcela změnilo v roce 2002.

„Nejprve jsme začali tisknout leporela pro malé děti. Byla celkem čtyři a zcela nejpopulárnějším se stal Krtkův den, který vyšel v desetitisícovém nákladu a byl rozprodán. Velký zájem je také o příběh Krtek a orel,“ vypočítává Mika Chiba z nakladatelství Kaisei-sha, které v uplynulých osmi letech vydalo celkem třináct knih o Krtečkovi.

V těchto dnech se navíc na japonském trhu objevil další titul, Krtek a televizor, a i když vznikl už před 40 lety, přesto je stále aktuální. A navíc výchovný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše z Japonska, kde je český krteček velmi oblíbený.mp3

„Moc se mi to líbilo, protože nám vlastně říká, že podívat se na televizi je sice fajn, ale že nemůžeme u obrazovek strávit celý den. A děti vidí, jak je hezky i venku, v přírodě, nejen doma,“ myslí si Kynuyo Tanaka, 31letá prodavačka v dětském knihkupectví v Tokiu, která se přiznává, že sama tuto knížku zakoupila.

Japonci prostě dílo Zdeňka Milera milují bez ohledu na věk. A je jedno, zda jde o knížku nebo video.

„Je bezvadné, že tento animovaný film může sledovat i má dvouletá dcera. Je zcela beze slov a přesto mu rozumí a líbí se jí. A postupně může přecházet i na samotnou knížku. Večer před spaním jí z ní také čtu,“ říká 25letá Wakako Fudžita, maminka obou malých dívek Kayoko a Sawako, která je častým zákazníkem knihkupectví.

A když se dozví, že autor jejich oblíbených knih dnes slaví životní jubileum, společně mu poblahopřejí: „Přejeme panu Zdeňkovi Millerovi všechno nejlepší k narozeninám.“

Mimochodem koupit si v knihkupectví můžete i všechna plyšová zvířátka z Krtečka, různé omalovánky a další předměty s motivem oblíbených hrdinů. Český Krteček je prý populární i proto, že je úplně odlišný od současných japonských hrdinů animovaných filmů.

Robert Mikoláš, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme