Bahrajnský král umožní dialog. Ústupek po krvavých střetech

Bahrajnský král požádal korunního prince, aby začal dialog se všemi stranami. V regionu panují obavy, že ší'itského povstání se bude snažit využít Írán k šíření islámské revoluce. Ústupek přišel po několika dnech krvavých střetů demonstrantů s policií. Je ale podmíněný uklidněním situace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při nepokojích v Bahrajnu už bylo zraněno přes 200 lidí

Při nepokojích v Bahrajnu už bylo zraněno přes 200 lidí | Zdroj: ČTK

Tisíce lidí dnes v Bahrajnu požadovaly odstranění panovnického rodu Ál Chalífa. Kritici prozápadního režimu k tomu využili páteční modlitby a také pohřby čtyř lidí, které ve čtvrtek zabila bahrajnská policie. Armáda ale odpoledne opět střílela do davu demonstrantů a podle opozičních politiků desítky lidí zranila. Tvrdý postup bezpečnostních složek odsoudila i OSN.

Demonstrace na Bahrajnu přerostly v otevřenou revoltu proti královské rodině. Ještě počátkem týdne lidé chtěli ústavní změny a konec druhořadého postavení šíitské většinové komunity v ostrovním státě.

Dnes ale otevřeně požadovali odstranění panovnického rodu Ál Chalífa, který na Bahrajnu vládne více než 200 let.

Bahrajnské armádě a policii se podařilo zabránit velkým demonstracím a do ulic vyšel pouze průvod zastánců režimu. Jako opoziční tribuna ale posloužila páteční kázání v mešitách a také pohřby čtyř obětí policejního násilí ze včerejška.

Většinu z nich policisté zastřelili brokovnicemi, když pořádkové jednotky v noci přepadli spící lidi v protestním táboře.

Právě tento incident velmi pobouřil tisíce obyvatel Bahrajnu. Někteří dnes proto volali nejen po sesazení krále Hamada, ale i po jeho smrti.

kromě odpůrců vlády vyšli do ulic Bahrajnu i provládní demonstranti | Foto: ČTK/AP

Všichni vládní představitelé se zatím postavili za čtvrteční útok policie na spící demonstranty včetně žen a dětí. Někteří vyslovili politování nad násilím, jiní tvrdili, že noční zátah měl jen odstranit překážky v dopravě.

Hlavní šíitský duchovní na Bahrajnu značil zásah proti demonstrantům za „masakr". Řada lidí uvádí, že naprosto ztratili důvěru v panovníka.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme