Netanjahu nezvládl sestavit novou vládní koalici, šanci dostane jeho rival Ganc

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí oznámil, že se mu nepodařilo sestavit novou vládní koalici, a mandát na sestavení nového kabinetu tak vrací prezidentovi Reuvenu Rivlinovi. Kancelář hlavy státu mezitím informovala, že šanci na sestavení nové vládní koalice nyní bude mít Netanjahuův rival, lídr centristické strany Modrá a bílá, Benny Ganc. Informoval o tom izraelský list The Times of Israel.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší soupeři? Benjamin Netanjahu z Likudu a Benny Ganc z koalice Modrá a bílá (koláž) | Foto: Abir Sultan/Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Zářijové předčasné volby v Izraeli skončily pro Netanjahuův pravicový Likud i pro centristické uskupení Modrá a bílá vyrovnaným výsledkem. Sestavením vlády byl sice pověřen právě dosluhující premiér Netanjahu, nepodařilo se mu však získat podporu nadpoloviční většiny poslanců.

‚Nejen že nemám co skrývat, ale chci, aby lidé slyšeli vše.‘ Netanjahu chce vypovídat v přímém přenosu

Číst článek

Netanjahu v projevu uvedl, že bez přestávky usiloval o vytvoření „široké vlády národní jednoty“, která by zahrnovala Likud, jeho menší náboženské spojence a Modrou a bílou. Jeho snahy ale prý Ganc zablokoval. „V uplynulých týdnech, jsem udělal vše pro to, aby Benny Ganc přišel k jednacímu stolu... Bohužel to prostě opakovaně odmítl,“ řekl Netanjahu.

Mandát na sestavení nové vlády měl Netanjahuovi vypršet až ve středu. Podle The Times of Israel nyní prezident Rivlin pravděpodobně oficiálně pověří sestavením nového kabinetu Gance v úterý ráno.

Jair Lapid, který byl na kandidátce Modré a bílé druhý, v reakci na premiérovo pondělní oznámení poznamenal, že Netanjahu „opět selhal“, zatímco Modrá a bílá uvedla, že bude usilovat o „vytvoření liberální vlády jednoty“.

Vládu v Izraeli bude znovu sestavovat Netanjahu. Pokud uspěje, stane se premiérem už popáté

Číst článek

V případě, že by se ani Gancovi nepodařilo sestavit koalici, což je podle odhadů současného koaličního potenciálu možné, mohl by Rivlin tím pověřit některého z poslanců, pokud by viděl šanci na úspěch, v opačném případě by se v Izraeli musely letos konat volby již potřetí.

Kancelář prezidenta po oznámení Netanjahua uvedla, že Rivlin bude nyní mít konzultace se zástupci dalších politických stran a má v úmyslu jim oznámit, že sestavením nové vlády pověří Gance.

Obvinění z korupce

Netanjahu, který je nejdéle vládnoucím izraelským premiérem (kabinet řídí od března 2009 a předtím byl předsedou vlády v letech 1996-1999) je politicky oslaben v důsledku obvinění z korupce, které odmítá. Někdejší náčelník generálního štábu izraelské armády Ganc se zatím nechal slyšet, že nebude ve vládě s trestně stíhaným premiérem. Generální prokurátor by měl nyní do poloviny prosince oznámit, zda Netanjahua obžaluje.

Likud v zářijových volbách získal 32 křesel ve 120členném parlamentu, Modrá a bílá 33. Jelikož měl ale Likud o něco větší koaliční potenciál, byl nejprve sestavením vlády pověřen Netanjahu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme