Běžné Číňany sjezd komunistů nezajímá. Strana se totiž nikdy nezajímala o ně

Už za tři dny skončí v Pekingu Sjezd čínských komunistů. Straníci slavnostně jmenují po deseti letech nové vedení země a rozejdou se zpět do svých provincií. Běžní občané se ale do voleb nemohou nijak zapojit ani je veřejně komentovat. Většina z nich tedy politiku raději ignoruje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzemní garáže v Pekingu, kde pracuje Tian Rao

Podzemní garáže v Pekingu, kde pracuje Tian Rao | Foto: Kateřina Procházková

„Myslím, si, že nová vláda nic nezmění. A když změní, tak to určitě nebude mít vliv na můj život,“ říká mi v podzemních garážích mladičký Tian Rao.

Na okraji Pekingu pracuje v myčce na auta. Denně dvanáct hodin non-stop, od desíti do desíti večer. Za tuhle dřinu má měsíčně asi 3 tisíce juanů, což je zhruba 9 tisíc korun, a skromné bydlení na ubytovně.

„Jsem z Čchao-jangu, města v provincii Liaoning. Do Pekingu jsem přišel před půl rokem za prací. Je tady mnohem více možností než u nás doma. Najít práci mi pomohli kamarádi, kteří se sem přestěhovali už před lety.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce v ulicích Pekingu sbírá východoasijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Tian má střední školu, nikdy ale v Pekingu nepracoval jinak než jako námezdní dělník a nelegálně. V hlavním městě tak nemá rezidenční povolení a policie ho může kdykoliv poslat zpět domů. Trocha strachu mu ale nevadí, práce ho prý baví a navíc mu zaměstnavatel zaplatil i kurz autoškoly.

Až ji skončí, může se klidně stát řidičem s mnohem vyšším platem a možnostmi. Nikdo mu v životě s ničím nepomohl – úředníci ani strana. O politiku se tedy nezajímá.

„Jediné, co vím, je, že budoucí premiér Li Kche-čchiang je z provincie Liaoning stejně jako já. Myslím si, že je to dobrý politik. Ale nic moc o něm vlastně nevím, stejně jako o nikom z našich lídrů,“ přiznává Tian Rao.

O příštích vůdcích nejlidnatějšího národa se ví málo. Jejich jména a rodiny jsou na internetu přísně cenzurovány a jinde se o nich dočíst nedá. Běžným lidem jsou vzdálení.

Jak řekl jeden z čínských politologů profesor Wu Hui, strana sice v roce 1949 slibovala, že je z lidu a bude tady pro lidi. Po 91 letech své existence je ale od lidí odtržená jako nikdy předtím.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme