Mayová oslabila a kvůli brexitu ztratila dva ministry. Na čem jsme se dohodli, není finální dohoda, řekla

Pozice britské premiérky Theresy Mayové oslabila poté, co ohlásili rezignaci ministr pro brexit Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Kromě nich podepsaly rezignační dopis i další vlivné osoby z konzervativní strany. Mayová v půl dvanácté vystoupila v britské sněmovně. „Na čem jsme se včera (ve středu) dohodli, není finální dohoda, je to návrh," řekla premiérka a dodala, že je možnost i odchod bez dohody.

Londýn (Aktualizováno: 12:10 15. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po řadě rezignací, které odhalily slábnoucí pozici Theresy Mayové oznámil hlasitý zastánce brexitu, konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg záměr předložit návrh o hlasování o nedůvěře menšinové vládě. Stalo se tak i po projevu Mayové a následné debatě ve sněmovně.

Protokol zajišťující bezproblémový režim na irské hranici nebude fungovat, píší Financial Times

Číst článek

Hlavní překážkou pro premiérku k prosazení dohody bude zejména souhlas parlamentu. V Dolní sněmovně musí mezi 639 hlasujícími poslanci získat prostou většinu 320 mandátů, což list The Guardian označil za magické číslo.

Jednou z největších překážek pro britskou premiérku Theresu Mayovou k prosazení dohody je souhlas parlamentu. V Dolní sněmovně musí mezi 639 hlasujícími poslanci získat prostou většinu 320 mandátů, což list The Guardian označil za magické číslo.

Mayová se aktuálně opírá o 316 konzervativců a podporu malé severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) s devíti poslanci. Jenže názor na brexit konzervativce, jak současné rezignace ukazují, štěpí.

Parlament o návrhu dohody bude hlasovat až po mimořádném summitu EU, který je svolán na neděli 25. listopadu. Šéfové států a vlád unijních zemí by na schůzce měli finalizovat text dohody, který poté posoudí britský parlament. BBC hlasování očekává v prosinci.

Vypadá to, že ještě dnes by rebelové v Konzervativní straně mohli dát dohromady 48 podpisů poslanců potřebných k vyvolání hlasování o nedůvěře @Theresa May.

13:02 – 15. 11. 2018

1 13

‚Je to návrh‘

Premiérka Mayová v půl dvanácté dorazila do britské sněmovny, ve které se k dohodě o brexitu vyjádřila. V projevu mimo jiné sdělila, že se britská vláda připravuje i na možnost odejít z Evropské unie neřízeně bez dohody. Zároveň odmítla zvážit setrvání Spojeného království v evropském bloku.

Tusk oznámil datum mimořádného summitu EU k brexitu. Klíčové setkání se uskuteční 25. listopadu

Číst článek

Premiérka začala tím, že poděkovala ministrům, kteří rezignovali. „Chci jim poděkovat za vše, co udělali,“ řekla Mayová s tím, že cesta brexitu zahrnuje obtížná rozhodnutí.

Premiérka také dodala, že jsou tři možnosti. Buď bude její dohoda, žádná dohoda, nebo žádný brexit. „Na čem jsme se včera (ve středu) dohodli, není finální dohoda, je to návrh, který znamená, že z EU odejdeme spořádaně a hladce,“ řekla Mayová, avšak v ten okamžik ji přerušil smích opozičních labouristických poslanců.

Zároveň v projevu hájila takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku, který představoval jednu z největších překážek pro dokončení čerstvě ujednané dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Právně závazné opatření má zajistit bezproblémový režim na irské hranici i po přechodném období po britském odchodu z evropského bloku.

Podle britského deníku Financial Times ale nemůže fungovat. Mayová řekla, že jak Evropská unie, tak Británie nemohou být spokojeny se všemi částmi dohody. „Nepředstírám, že to byl pohodlný proces,“ řekla Mayová. „Neexistuje žádná dohoda, která by zajistila brexit, pro který britský lid hlasoval a který by neobsahoval tuto pojistku,“ uvedla premiérka. V projevu ale odmítla, že by se pojistka prodlužovala do nekonečna.

‚Dohodu nemohu podpořit‘

Britský ministr pro brexit Dominic Raab ale odstoupil mimo jiné i kvůli protokolu o irské hranici. Regulační opatření pro Severní Irsko považuje Raab za ohrožení územní celistvosti Spojeného království. 

Budoucnost dohody o brexitu i osud Mayové jsou nejisté, shoduje se britský tisk

Číst článek

„Dnes jsem rezignoval na post ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU,“ napsal Raab na twitteru, kde zároveň přiložil kopii rezignačního listu adresovaného Mayové.

Raabovo rozhodnutí mezitím podle agentury Reuters ocenila malá severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), o jejíž podporu se menšinová vláda konzervativců premiérky Mayové v parlamentu opírá.

V dopise Raab vysvětluje důvody, proč se rozhodl odstoupit. „S politováním sděluji, že po včerejším (středečním) kabinetním zasedání musím rezignovat,“ píše Raab premiérce. Uznává sice, že chápe, proč se Mayová rozhodla hájit podobu dohody, se kterou vláda ve středu souhlasila, sám ji ale podpořit nemůže.

„A to ze dvou důvodů. Za prvé jsem přesvědčen, že regulační opatření navrhované pro Severní Irsko představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království,“ tvrdí Raab. Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období začala platit, aby mezi Severním Irskem a unijním Irskem nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě drží EU.

Konec ministryně práce

Po ministrovi pro brexit odchod z kabinetu také ministryně práce Esther McVeyová. Uvedla, že po bouřlivém středečním jednání vlády, která nakonec podpořila návrh dohody o britském odchodu z Evropské unie, nevidí jinou možnost než kabinet opustit.

Ministr UK pro #Brexit #Raab právě rezignoval, špatné zprávy pro #TheresaMay a její vyhlídky na setrvání v úřadě a prosazení smlouvy o odchodu z EU. Koruně to komplikuje snahu posílit zpátky pod 26 #czk/eur. O brexitu psala @Jana Steckerova z @Komerčka zde bit.ly/2C520lo

10:21 – 15. 11. 2018

3

Na twitteru McVeyová stejně jako Raab zveřejnila rezignační dopis a napsala, že premiérku informovala ve čtvrtek ráno.

„Návrhy předložené kabinetu, které budou brzy posouzeny celou zemí, znamenají dát Evropské unii okolo 39 miliard liber a nedostat nic zpátky,“ uvedla McVeyová v dopise.

„Opakovaně jste řekla, že musíme získat kontrolu nad našimi penězi, hranicemi, zákony a rozvíjet naší vlastní nezávislou obchodní politiku. V těchto záměrech jsem vás vždy podporovala,“ napsala Mayové ministryně.

Vládu premiérky Mayové ve čtvrtek opustil také státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara. Ten oznámil, že nemůže souhlasit s brexitovou dohodou, podle které Británie uvízne na půli cesty bez časového harmonogramu na to, kdy se opět stane suverénní zemí.

Rezignaci následně podepsali další lidé. Suella Bravermanová, tajemnice pro brexit, také oznámila rezignaci v dopise na twitteru. Následovala osobní parlamentní tajemnice Anne-Marie Trevelyanová. Po poledni rezignoval Ranil Jayawardena, který zastával pozici tajemníka a je vnímán jako vycházející hvězda konzervativců.

‚Mrtvá dohoda‘

S brexitovou dohodou vyjádřili nespokojenost také severoirští unionisté (DUP), o jejíž podporu se v britském parlamentu opírá menšinová vláda. Je zcela zřejmé, že tato dohoda je mrtvá, řekl podle agentury Reuters Jim Wells, který zasedá v severoirském zákonodárném sboru. „To, co je absolutně zřejmé, je, že tato dohoda je mrtvá; moje předpověď je, že Theresa Mayová do Vánoc jako premiérka skončí,“ řekl severoirský zákonodárce Wells.

Britský poslanec za DUP Jim Shannon řekl zpravodajské společnosti BBC, že strana „rozhodně bude“ v parlamentu hlasovat proti dohodě, které dala britská vláda ve středu zelenou po dlouhé mimořádné schůzi. „Cítíme se velmi zrazeni,“ dodal.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme