Britská vláda rozdělila brexitový balíček. Poslanci budou hlasovat o dohodě bez politické deklarace

V den původního termínu odchodu země z unie britská vláda v pátek potřetí předloží dohodu o brexitu ke schválení poslancům, tentokráte však bez souběžně dojednané politické deklarace o budoucích vztazích s EU. Podmínky odchodu potřebuje do konce týdne schválit, aby byla splněna podmínka pro odklad vystoupení z unie na 22. květen. Jenže někteří konzervativci, opoziční labouristé a severoirští unionisté už deklarovali odmítavý postoj.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští poslanci budou v pátek, tedy v původním termínu odchodu své země z Evropské unie, znovu hlasovat o schválení dohody o rozluce s Evropskou unií (ilustrační snímek) | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Část vládních konzervativců se nechala slyšet, že pro dohodu nezvednou ruku ani po příslibu premiérky Theresy Mayové, že by po jejím schválení brzy rezignovala.

K oddělení dohody o rozluce s Evropskou unií od rámce budoucího partnerství obou stran vládu donutil postoj předsedy sněmovny Johna Bercowa, který nechtěl povolit nové hlasování o stejném návrhu.

Bercow ve čtvrtek oznámil, že v pozměněné podobě hlasování o dohodě umožní. Vláda ani generální prokurátor Geoffrey Cox v tomto postupu nevidí právní problémy.

Je v rozporu?

Geoffrey Cox uvedl, že nový plán je „zcela v souladu se zákonem a zcela rozumný“. Například reportér televize Sky News Lewis Goodall ale na twitteru upozornil na zjevný rozpor s britským zákonem z loňského roku o odchodu z Evropské unie.

So in terms of solving govt’s problems:

Clearly this would comply with the Speaker’s ruling. ✔️

The govt says the EU only needs WA to pass to leave by May 22nd. ✔️

But it doesn’t comply with govt’s own legislation with regards to an orderly Brexit process. With UK law. ❌

13:47 – 28. 03. 2019

37 81

V něm je prý uvedeno, že dohoda o vystoupení a rámec budoucích vztahů musí být schváleny přijetím jediného usnesení. Podle moderátora televize ITV Roberta Pestona bude muset být zmíněný zákon upraven.

The motion for MPs tomorrow "approves Withdrawal Agreement" if passed - but weirdly does not represent a meaningful vote on Brexit. It would lock in 22 May as Brexit day, rather than 12 April. But is hugely confusing - because unless and until the EU Withdrawal Act is reformed...

18:10 – 28. 03. 2019

209 385

Novináři na twitteru naznačují, že pro Brusel by samostatné schválení rozvodové dohody nemělo představovat problém. „Nutnou podmínkou pro spořádaný odchod je pouze dohoda o vystoupení. Politickou deklaraci se hodí mít,“ citoval reportér webu BuzzFeed News Alberto Nardelli „vysoce postaveného unijního činitele“.

Nic z toho však mnoho nemění na tom, že Mayová pro svůj brexitový plán stále nemá v Dolní sněmovně většinovou podporu. Šéfka DUP Arlene Fosterová ve čtvrtek zopakovala, že její straničtí kolegové budou hlasovat proti dohodě navrhované premiérkou.

Severoirské ‚ne‘

Poslanci DUP podle Fosterové rovněž nikdy neměli v úmyslu zdržet se hlasování, a kabinetu tak vyjít vstříc alespoň částečně. Opoziční labouristé pak podporu pro „brexit naslepo“ bez představy o vztazích po odchodu z Evropské unie vylučují.

Všechny možnosti brexitu. Mayová hraje vabank, stále není jasné, kdy a jak Britové odejdou

Číst článek

Dohodu nadále odmítají podpořit i někteří konzervativci navzdory tomu, že premiérka ve středu výměnou za schválení dokumentu nabídla svou rezignaci. „Nebudu pro ni (dohodu) hlasovat, ani kdybych měl u hlavy pušku,“ řekl BBC místopředseda skupiny euroskeptických poslanců ERG Mark Francois, podle něhož je dohoda stále stejně špatná.

„Labouristická strana nepodpoří tento nejčerstvější zoufalý pokus premiérky. Rozdělení dohody o vystoupení a politické deklarace by nás odsoudilo k nejslepějšímu ze slepých brexitů,“ řekl ve čtvrtek stínový ministr pro brexit Keir Starmer.

Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové si je tým premiérky Mayové vědom toho, že šance na úspěch nejsou velké. Chce ale prý vyzkoušet, zda si „brexitáři troufnou hlasovat proti brexitu v den, který měl být datem brexitu“.

„Čirá politika,“ komentoval vývoj moderátor ITV Peston. „Vláda si záměrně vybrala zítřek, tedy původní den brexitu, aby vyvinula tlak na zákonodárce,“ napsal.

4. Number 10 not confident it can go thro, but it's a challenge to Brexiteers to vote against Brexit on what was meant to be Brexit day - they would still have herculean challenge to get the whole thing thro by May 22nd

18:16 – 28. 03. 2019

77 199

Johnson otočil, aby znovu otočil

Exministr zahraničí Boris Johnson byl ve středu jedním z dosavadních odpůrců dohody, kteří na příslib Mayové reagovali změnou názoru. Nedlouho poté, co veřejně oznámil svou podporu pro dohodu vyjednanou premiérkou, však podle zdrojů londýnského listu opět otočil. „Beztak je (dohoda) mrtvá,“ řekl údajně Johnson v soukromí přátelům.

Poslanci, kteří chtějí brexit s dohodou, mají nyní dvě možnosti: buď podpořit dohodu, nebo celní unii s Evropskou unií. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek prohlásil konzervativní poslanec Damian Green, blízký spolupracovník Mayové, který byl kdysi v její vládě vicepremiérem.

Mayová neměla vůbec vyjednávat, říká Topolánek. V debatě o brexitu diskutoval s Jourovou či Kohoutem

Číst článek

Dolní sněmovna ve středu odmítla všech osm alternativních poslaneckých návrhů, jak postupovat při odchodu z unie, a to včetně brexitu bez dohody. Jak ve čtvrtek uvedl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas, Evropská unie toto hlasování vzala na vědomí.

Schinas připomněl, že na základě týden starého rozhodnutí šéfů států a vlád unijních zemí platí, že pokud nebude do konce tohoto týdne ratifikován už dojednaný text dohody s Londýnem o podmínkách britského odchodu z evropského bloku, platí termín 12. dubna, dokdy má britská vláda informovat EU o svých dalších záměrech.

Němci: už to neodkládejte

Většina Němců si přeje, aby se rozhodnutí o vystoupení Británie z Evropské unie už příliš neodkládalo, zároveň ale počítá s tím, že právě to se stane, ukazuje aktuální průzkum pro veřejnoprávní televizi ZDF. Proti delšímu odkladu rozhodnutí o brexitu jsou dvě třetiny dotázaných (67 procent), opačného názoru je přesně čtvrtina.

Podle jiného průzkumu, tentokrát britské obchodní komory v Německu a poradenské společnosti KPMG, který byl představen v Berlíně, téměř čtvrtina německých firem podnikajících v Británii přesune v případě brexitu bez dohody alespoň část své produkce z ostrovní země do Německa nebo jiného státu Evropské unie.

Průzkum mezi firmami, které podnikají v obou zemích, také ukázal, že 47 procent společností se stále na vystoupení Británie z Evropské unie necítí být připraveno.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme