Británie odmítla vyjednávat s únosci Kennetha Bigleyho

Británie odmítla jakékoliv vyjednávání s únosci anglického inženýra Kennetha Bigleyho. Jeho a dva Američany unesla minulý čtvrtek skupina Tavhíd a džihád a oba Američany už zabila. Stejný postoj má i irácká vláda. Na internetu se také objevilo prohlášení, podle kterého teroristé zavraždili dvě italské humanitární pracovnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kenneth Bigley | Foto: AFP

Britské televizní stanice vysílaly videozáznam s pokornou prosbou v Iráku uneseného Kennetha Bigleyho, který se obrátil přímo na premiéra Tonyho Blaira. "Jste jediná osoba na této boží zemi, která mi může pomoci," vzkázal Bigley na záznamu.

Bigley dále řekl, že nechce zemřít, a poprosil premiéra, aby propustil ženy zadržované v Iráku. Blair se k této výzvě veřejně nevyjádřil, ale ministr zahraničí Jack Straw prohlásil, že postoj Británie se změnit nemůže.

Straw stanici BBC řekl, že vláda cítí s rodinou i s rukojmím, ale že vyjednáváním s únosci by byly ohroženy životy mnoha dalších lidí. Podle zasvěcených pozorovatelů nejnovější vývoj Kennethovi Bigleymu nikterak nepomůže.

Dvaašedesátiletý Bigley je poslední z trojice rukojmích, který zůstal naživu. Američany Eugena Armstronga a Jack Hensleye už únosci sťali a záznam poprav umístili na internet. Jako podmínku pro propuštění trojice únosci žádali osvobození vězněných Iráčanek.

Podle americké armády jsou v iráckých věznicích jen dvě ženy - obě vědecké pracovnice, které se zabývaly za minulé vlády výzkumem zakázaných zbraní. Irácké ministerstvo spravedlnosti ve středu oznámilo, že jedna z nich bude dnes propuštěna, ale premiér Ajád Aláví to dnes popřel.

V prohlášení Aláví uvedl, že nehodlá ustupovat únoscům a že Riháb Táháová, přezdívaná dr. Bakterie, zatím propuštěna nebude. Ještě ve středu informaci o propuštění Táháové popřelo americké velvyslanectví v Bagdádu.

V Iráku jsou zadržovány také dvě italské humanitární pracovnice a dva francouzští novináři. Za propuštění Italek únosci žádají stažení italských vojáků z Iráku, což vláda odmítá. Večer se objevila na internetu informace, že byly obě ženy zabity, ale Řím to zatím nepotvrdil.

Milan Kocourek, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme