Británie odtajnila vládní materiály z roku 1983. I projev královny v případě 3. světové války

Britský Státní archív po třiceti letech odtajnil vládní materiály. Vyplývá z nich, že Londýn v roce 1983 počítal s hrozbou jaderné války. V rámci tehdejších vojenských cvičení vznikl projev, který by královna měla přednést v případě napadení Británie. Z dnes odtajněného textu vyplývá, že by vyzvala Brity k modlitbám a zároveň vyjádřila naději, že statečná země válku přežije.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II.

Britská královna Alžběta II. | Zdroj: ČTK

Hypotetický projev pro královnu připravili státní úředníci. Alžběta II. ho měla v případě potřeby jen přečíst. Inspirací pro projev bylo tehdejší vojenské cvičení NATO, jehož součástí byl jakýsi imaginární útok seskupení Orange, což byla tehdejší Varšavská smlouva, jejíž členem bylo také Československo.

Projev byl připraven pro vysílání v televizi a rozhlase na pátek 4. března 1983. Královna na jeho začátku připomínala svůj vánoční proslov a přecházela ve slova jakéhosi válečného šílenství, které se podle ní šíří světem a které Británie musí přečkat. Zmiňuje i své zážitky z počátku 2. světové války, kdy u rádia poslouchala projev svého otce, krále Jiřího VI.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britský Státní archív po třiceti letech odtajnil vládní materiály. Detaily zjišťoval spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek

„Nikdy jsem nezapomněla na lítost a hrdost, kterou jsme spolu se svou sestrou pociťovala při poslechu inspirujících slov mého otce v osudný den roku 1939 a nikdy mě ani na chvíli nenapadlo, že taková povinnost jednoho dne padne i na mě. Nepřítelem není voják s puškou ani letec pročesávající oblaka nad našimi městy, ale smrtonosná moc zneužité technologie," uvádí se v textu.

Královna v projevu zmiňuje také svého druhého syna Andrewa, který sloužil u námořnictva a nabídla motlitbu za bezpečí všech mužů a žen ve vojenské službě doma i v zahraničí.

Další právě odtajněné dokumenty se týkají například příprav kabinetu tehdejší premiérky Margaret Thatcherové na hornické stávky. Mezi materiály je i výzva jednoho vládního činitele, aby premiérka během návštěvy Číny vyhledala samičku pandy velké pro londýnskou zoologickou zahradu.

Z nově zveřejněných informací také vyplývá, že britská vláda projednávala případné vyhození do povětří protipovodňových bariér na Temži ve východoanglickém hrabství Kent a Essex, protože tam začátkem roku 1983 vyvstalo riziko ohrožení centrálního Londýna obří přílivovou vlnou.

Milan Kocourek, Helena Berková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme