Británii vládne anarchie. Násilníci v Londýně napadli i poslance

V ulicích hned několika britských měst zavládla anarchie. V londýnských ulicích hořely domy, automobily a obchody. Tolik požárů nezažilo město od války. Londýnské nepokoje mají také první oběť. V nemocnici zemřel 26letý muž, který byl v noci ve čtvrti Croydon na jihu metropole nalezen postřelený v autě. Bristol, Birmingham a Liverpool jako by se vrátily do dob sociálních bouří v 80. letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron mluví s policistkou před vypálenou budovou v londýnském  Croydonu.

Britský premiér David Cameron mluví s policistkou před vypálenou budovou v londýnském Croydonu. | Zdroj: ČTK

Děti mají prý raději zůstat večer doma. A ulice hlavního města bude hlídat 16 tisíc policistů. Slíbil to premiér David Cameron, který se předčasně vrátil z dovolené v Toskánsku, aby osobně vedl krizový štáb. A povolal taky poslance, aby se ve čtvrtek sešli na mimořádné schůzi.

„Jde o čistou kriminalitu, které musíme čelit a zvítězit nad ní. Cítím velkou účast s rodinami, které na to doplatily, s nevinnými lidmi, kterým shořely domy. Lidé vůbec nemusejí pochybovat, že stojíme na jejich straně. Policisté prokazují neobvyklou statečnost, ale je jasné, že jich v ulicích potřebujeme víc,“ prohlásil britský premiér David Cameron.

Spolupracovník Českého rozhlasu 6 ve Velké Británii Jan Jůn potvrdil, že policie je v Londýně v pohotovosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu 6 ve Velké Británii Jan Jůn.mluví z Londýna o nepokojích ve městě ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Premiér Cameron oznámil, že v ulicích nebude šest tisíc, ale 16 tisíc policistů, že byly zrušeny dovolené i trénink důstojníků, takže násilníci to budou mít těžké,“ řekl Jan Jůn.

Dodal, že roli hraje také to, jak jsou v kterých městech koncentrovány sociologické skupiny, které zajímá hlavně rabování obchodů, krádeže, žhářství a podobně. Policisté tedy nemají s kým jednat.

„Bylo zde několik případů, kdy například místní zastupitelé i černošský poslanec vyšli do ulic a někteří z nich byli dokonce těmi násilníky napadeni,“ uvedl Jan Jůn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu na britských ostrovech Milan Kocourek mluví o aktuální situaci v Londýně v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

V této souvislosti doplnil, že postřelený muž, který dnes zemřel v nemocnici, se mohl pokoušet bránit svůj obchod nebo restauraci, které byly rabovány a podobně.

Další rázná opatření, o kterých se spekulovalo, tedy nasazení armády či vyhlášení zákazu vycházení ale zatím britský kabinet neplánuje. Kvůli nepokojům nicméně úřady zrušily například přátelské fotbalové utkání Anglie s Nizozemskem ve Wembley. Vlna násilností samozřejmě poškozuje i obraz Londýna coby dějiště olympijských her v příštím roce.

„Dneska byla situace úplně normální a lidé žijí normálním životem. Někteří lidé mají ale obavy a nemluví ani s novináři. Mnozí lidé se domnívají, že v noci není bezpečno v Hackney, v Croydonu a v dalších mnoha místech v Londýně, kde propukly násilnosti,“ řekl spolupracovník Českého rozhlasu na britských ostrovech Milan Kocourek.

Role nových technologií

Jak připomíná britský deník Guardian, klíčovou vinu na rozdmýchání násilností mají podle některých i telefony BlackBerry, respektive služba Messenger. Za její pomoci se prý protestující svolávali a organizovali.

„Hovoří se o svolávání anarchistických skupin přes mobily a přes internet, Twitter a podobně. Problémem je i to, že tyto hovory a texty mohou být monitorovány, což policie dělá, a jejich pachatelé dodatečně stíháni,“ potvrdil spolupracovník Českého rozhlasu 6.

Zničená auta v Hackney na severu Londýna | Foto: Reuters

Násilnosti začaly v sobotu jako pokojný protest proti dosud neobjasněnému zastřelení jednoho ze známějších místních černých Londýňanů, devětadvacetiletého Marka Duggana.

„Jeho rodina se včera velmi tvrdě distancovala od toho, co se děje. Odborníci tvrdí, že to je, sociologicky nahlíženo, zaviněno kulturou takzvaného instantního uspokojení potřeb bez ohledu na jiné, příliš měkkou výchovou dětí a mládeže, neúčinností soudů a vězeňství, kulturou celebrit, hvězd kopané, pop music, miliony okázale dávanými najevo a kontrastem snadnosti žití na dluh s tvrdou životní realitou většiny mladých lidí. Mladí mezi 11 a 17 lety tvoří naprostou většinu násilníků,“ řekl Jan Jůn.


Zobrazit místo Initial London riots / UK riots na větší mapě

Vladimír Kroc, Milan Kocourek, Jan Jůn, Lubica Bergmanová, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme