Britský parlament zrušil více než stoletou tradici. Poslanci už nemusí nosit kravaty
Ve čtvrtek vzala za své další dlouholetá tradice, která se přitom považovala za nedotknutelnou. Vypadá to, že mužští členové Dolní sněmovny nově nemusejí do jednací síně nosit kravatu. To ale neznamená, že by do slovutného sálu mohli „napochodovat“ v džínsách a tričku.
Tom Brake, liberálnědemokratický poslanec, se slova ve sněmovně ujal sice v obleku a modré košili, ale bez kravaty. V minulosti by si takový vzhled býval vysloužil pokárání a zbavení slova, což se ale tentokrát nestalo.
Peter Bone, konzervativní poslanec se zálibou v kravatách, s mírně řečeno extravagantními barvami a vzory, se okamžitě ptal, zda se jedná o nový výklad pravidel, či dokonce jejich změnu.
Podle speakera, tedy předsedajícího Dolní sněmovny, Johna Bercowa, se hlavně předpokládá, že zákonodárce má na sobě ve sněmovně společenský oděv.
„V takovém případě pak není úplně klíčová otázka, jestli má dotyčný na sobě kravatu. Rozhodně nesáhnu k tomu, abych neudělil slovo členovi Dolní sněmovny jen proto, že nemá vázanku. Myslím, že bylo vždy na uvážení předsedajícího, aby posoudil, jaké oblečení je vhodné a patřičné."
Všichni to pochopili jako nový výklad spojený s osobou Johna Bercowa, a proto je údiv dost velký, protože John Bercow, taky kravatový „mág" experimentující s křiklavými vzory, platil dlouho za puntičkáře.
Jak připomíná Telegraph, byl to právě Bercow, kdo v roce 2009 ve své funkci odmítl jako první nosit dlouhou paruku a punčochy pod kolena. Vypadá to, že se tento politik bez nějaké diskuse rozhodl moderně interpretovat více než 100 let trvající tradici, že sako a kravata jsou důležitým symbolem respektu k Dolní sněmovně.
Den bláznivých čepic
Bez kravaty nemohli do sněmovny ani novináři, kteří - v případě, že s sebou žádnou neměli - museli vzít zavděk některou z erárních vázanek, jež se tam už od 80. let houpou na věšáku a jejich stav tomu odpovídá. BBC teď ukázala, že se nového trendu někteří poslanci chytli a Angus MacNeil z SNP si kravatu ihned sundal.
V minulosti byly to jednorázové pokusy upozornit na některé charitativní akce nebo kampaně a speaker Bercow v posledních letech vždy rychle a nemilosrdně zasáhl; už zmiňovaný poslanec Bone si na pár desítek vteřin nasadil jihoamerickou hučku s klapkami na uši na podporu „Crazy Hat Day", Dne bláznivých čepic.
V roce 2013 podle Guardianu poslankyni Harmanové prošlo, když se ve sněmovně mihla v tričku s potiskem „Takhle vypadá feministka".
Jediná poslankyně Strany Zelených Caroline Lucasová se se zlou potázala, když si vzala tričko kampaně „No more page three", žádající stažení nahotinek ze strany 3 bulvárního deníku The Sun.