Britský premiér jednal v Egyptě i o prodeji zbraní

Británie i přes dění na Blízkém východě dál hájí prodej zbraní do oblasti. Během své cesty o tom v Egyptě jednal britský premiér David Cameron. Vůbec první politik, který do Káhiry po pádu režimu Husního Mubaraka zamířil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron. | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Premiér byl prvním zahraničním představitelem na návštěvě v Egyptě od pádu prezidenta Mubaraka před 10 dny. Vyjádřil solidaritu s účastníky egyptských protestů a během jednání v Káhiře naléhal na egyptské představitele, aby urychlili kroky k opravdové demokracii. Také odsoudil násilnou reakci libyjského režimu na protesty v ulicích.

Byl dotazován i na prodej britských zbraní arabským zemím. Řekl, že Británie dodržuje přísná pravidla pro vývoz zbraní do zahraničí a vyžaduje ujištění, že nebudou používány na potlačování lidských práv. V případě porušení pravidel se vývozní povolení neuděluje.

Zpravodaj BBC poznamenává, že britské ministerstvo zahraničí zrušilo vývozní licence pro Bahrain a Libyi, která se vztahuje na slzný plyn a střelné zbraně.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme