Britští státní zaměstnanci stávkují kvůli změnám v důchodovém systému

Statisíce britských státních zaměstnanců stávkují proti plánovaným změnám v důchodovém systému, které jim připadají nespravedlivé. Do čtyřiadvacetihodinového protestu se zapojili zaměstnanci muzeí a univerzit, pracovníci ve zdravotnictví nebo vězeňští dozorci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští policisté v Londýně protestují proti rozpočtovým škrtům | Zdroj: Reuters

Mezi institucemi, které dnes pro stávku neotevřely, je Britská národní knihovna v centru Londýna nebo hrad v Edinburghu.

Odbory tvrdí, že jejich členové budou okrádáni, protože budou muset přispívat do penzijního fondu víc a budou muset pracovat déle na důchod, který bude nižší, než jaký pobírají nynější důchodci.

Vláda argumentuje, že stávka vězeňských dozorců v Anglii a Walesu, která už skončila, je nezákonná. Policistům zákon stávku zapovídá, ale tisíce těch, kteří dnes mají volno, pochodovaly na protest proti rozpočtovým škrtům.

Celkový počet stávkujících je předmětem neshod. Odbory tvrdí, že do stávky vstoupilo na 400 tisíc lidí, zatímco podle vládních odhadů je to jen polovina.

Milan Kocourek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme