Brusel začíná jednat s Moskvou o nových rusko-evropských vztazích

V Bruselu startují evropsko ruské rozhovory o novém strategickém partnerství. Právě na dnešek si zástupci Evropské unie a Ruska stanovili začátek jednání o nové smlouvě, která má nahradit už více než 10 let starou rusko-evropskou dohodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

Dnešní jednání jsou výsledkem summitu, na kterém se minulý týden sešli zástupci Unie s prezidentem Dmitrijem Medveděvem v sibiřském Chanty-Mansijsku.

Půjde zatím o technickou schůzku, ne které se stanoví harmonogram jednání a okruhy otázek, o kterých by se mělo v různých oblastech začít jednat. Rusko na ní bude zastupovat velvyslanec při EU Vladimir Čižov a Unii generální ředitel pro vnější vztahy Eneko Landaburu.

Jednání o nové smlouvě o strategickém partnerství by měla podle odhadů některých pozorovatelů trvat přibližně rok. Jiní ale upozorňují, že v případě ostrých neshod v některých otázkách se mohou táhnout i několik let.

Evropské unii jde při budování strategického partnerství s Ruskem kromě jiného hlavně o zajištění plynulých dodávek ropy a plynu do členských zemí sedmadvacítky.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme