České ministerstvo zahraničí opět varuje před Sinajem, lidé se ale do Egypta nebojí

České ministerstvo zahraničí varuje před individuální turistikou v Egyptě, především pak na severní části Sinaje. Lidé se ale do Egypta jezdit nebojí, v noci přitom došlo k nejkrvavějšímu útoku od podepsání egyptsko-izraelské mírové smlouvy z roku 1979.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dovolená v Egyptě

dovolená v Egyptě | Foto: Břetislav Tureček

Delegátka v egyptském městě Taba Kateřina Šaukatová ubezpečuje, že turistů ubytovaných přes cestovní kancelář se ohrožení netýká.

„Momentálně se naši ani jiní turisté neptali na bezpečnostní situaci, protože se jich to samozřejmě netýká. Žádná omezení nejsou, normálně jezdí po městě, do centra a na fakultativní výlety bez problémů.“

Na severu Sinaje roste napětí, egyptská letadla zabila 20 ozbrojenců

Číst článek

Podle Šaukatové by si tak měli dávat pozor především lidé, kteří se po Egyptě pohybují samostatně a mohou se nevědomky dostat do nebezpečných oblastí. Zájezdy totiž jezdí s prověřenými dopravci.

Situace na Sinaji se zhoršuje

Ozbrojenci napadli v noci na dnešek další kontrolní stanoviště egyptské armády na Sinajském poloostrově. Ta odpověděla po několika hodinách leteckým útokem, při kterém zahynulo nejméně 20 lidí, pravděpodobně islamistů.

Původ útoků vidí česko-palestinský analytik Šádí Shanaáh z pražského institutu pro globální politiku Glopolis v dlouhodobě neřešených egyptských problémech s beduíny, kteří se podobnými akcemi snaží vytvořit tlak na Egypt i Izrael.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko-palestinský analytik Šádí Shanaáh z pražského institutu pro globální politiku Glopolis ve večerních Ozvěnách dne na Radiožurnálu

„Tito lidé sami sebe moc nevnímají jako Egypťany. I Egypťané na ně pohlížejí skrz prsty. Dlouhodobě je celý ten region podfinancován, tito lidé jsou diskriminováni, nemůžou najít práci, vlastně se nemůžou začlenit do té společnosti.“

„Někdy jsou tam i příbuzenské vztahy s různými palestinskými rodinami v Gaze a ta infiltrace džihádistických myšlenek je prostě lákavá. Je pravděpodobné, že za těmi útoky tedy stojí radikální skupiny z palestinské strany ve spolupráci se skupinami z egyptské strany,“ míní Šanaáh.

Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme