České turisty v Hurghadě překvapuje dokonalé ‚Ř‘ egyptského delegáta Usámy

Přestože české ministerstvo zahraničí i nadále nedoporučuje turistům cestovat do Egypta, průvodci v Hurghadě tvrdí, že u moře je naprosto bezpečno. Úbytek turistů je tvrdě postihuje. Už od protestů proti Mubárakovu režimu před dvěma a půl lety jezdí do Egypta turistů výrazně méně. Když se začala situace pomalu zlepšovat, přišly další nepokoje a další útlum cestování. Někteří egyptští průvodci přitom kvůli své práci vystudovali i takový obor, jako je bohemistika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma je Egypťan, který prý umí ze všech průvodců v Hurghadě nejlepší ‚Ř.‘

„Ano. Hodně Čechů mi to řeklo, že umím dobře Ř. Také pamatuji, když jsem měl na starosti hotel, řekli klienti kolegovi, který mě zastupoval - tady byl delegát, umí výborně Ř. Bylo to pro mě překvapení. Byl jsem moc rád.“

Usáma se nenaučil česky jen tak na ulici od turistů. Stejně jako někteří jeho kolegové poctivě vystudoval bohemistiku na univerzitě Ajn Šams v Káhiře. U českých klientů jeho čeština často vzbuzuje údiv. Diví se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s výborně česky mluvícím Egypťaněm Usámou natočil zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Štěpán Macháček

„Naučil jsem se češtinu a mám bakaláře z češtiny.“ Studoval v Káhiře. Žádný z rodičů není Čech. „Ne ne, rodiče jsou Egypťané,“ popisuje Usáma překvapení některých turistů. Ti si svého si svého česky mluvícího Egypťana pochvalují.

Usáma v Česku zatím nikdy nebyl. S turisty pracuje necelý rok, nastoupil krátce po ukončení svého bakalářského studia v Káhiře.

Češi jsou slušní, zveličují ale problémy

Zajímavý je jeho pohled na návštěvníky ze země, jejíž jazyk vystudoval. Začal srovnávat české turisty s ruskými, kteří jsou v Hurghádě bezpochyby nejpočetnější klientelou.

„Hodnější - Češi. Slušnější - Češi. Ale taky Češi mají hodně problémů. Je možné, že je to malý problém, ale oni ho zveličí.“

Jen co to Usáma dořekl, musel se omluvit a běžet řešit právě jeden z takových malých českých problémů na recepci.

Za chvilku už ale v hotelovém lobby líčí dál, jak se vlastně ke studiu češtiny dostal.

„Viděl jsem, že čeština je vzácný jazyk. To znamená, že není hodně lidí tady v Egyptě, kteří umí česky. A viděl jsem, že až skončím, až absolvuji fakultu, najdu brzy práci,“ říká Usáma.

Čeština pro něj byla od začátku prostě vyhlídkou na slušnou práci. A svého rozhodnutí nelituje.“ Ne ne ne, já jsme rád, že jsem to absolvoval.“

Jenže Hurghada není pro Usámu ideální životní prostor. Práci v letovisku bere jako přestupní stanici.

Opalování na pláži (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixmac

„Když jsem přišel do Hurghady, abych tady pracoval, měl jsem v plánu, abych tady žil deset let, patnáct let maximálně. Jenom abych dostal peníze a pak domů.“

Pro Egypťana z daleké tradiční vesnice v nilské deltě je evropská atmosféra Hurghády přece jen příliš cizí, a že by tu jednou žil s manželkou a dětmi, to naprosto vylučuje.

„Není možné, aby rodina tady s námi žila. Tady je jiný život, jiná mentalita, je to jako evropské město," vypráví Usáma.

„Hodně turistů. Je možné, že něco není slušného, tady se stane na ulici. Jako například Egypťan, má přítelkyni cizinku, tady jsou na ulici a líbají se. Podle tradice, podle zvyků to u nás nejde. Jsem venkovan.“

A na venkov ke své rodině se Usáma určitě chce vrátit. Ideálně ale až poté, co si v Hurghadě vydělá na to, aby se mohl oženit.

„U nás v Egyptě je to trošku těžké, protože tady potřebuji byt, potřebujeme nábytek, potřebuji zlato, hodně věcí, minimálně potřebuji 150 tisíc egyptských liber. To je krát tři v českých korunách.“

Jestli si na svatbu vydělá současným zaměstnáním, si není úplně jistý. Moc jiných možností ale nemá.


Zvětšit mapu

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme