Česko by už v březnu mělo obdržet první dvě houfnice Caesar. Objednaných má 62
Dvě první houfnice Caesar pro českou armádu jsou hotové. Radiožurnálu to potvrdila zbrojovka KNDS, která je vyrábí. Houfnice jsou zatím ve Francii. Do Česka mají dorazit v březnu po střeleckých zkouškách. Mezitím ve Francii vyrábějí další. Česko si jich objednalo celkem 62 za 10 miliard korun.
„Jde o velmi významný kontrakt. Česká republika se díky němu stane jednou z nejvyzbrojenějších evropských zemí, pokud jde o dělostřelecké systémy,“ popisuje mluvčí zbrojovky KNDS Gabriel Massoni.
Česko by už v březnu mělo obdržet první dvě houfnice Caesar. Natáčel rozhlasový zpravodaj ve Francii Martin Balucha
Samohybné houfnice Caesar dokážou za minutu vystřelit až šest ran a dostřelit do vzdálenosti více než 40 km. V české armádě nahradí starší systémy Dana ze 70. let, které mají oproti Caesarům zhruba poloviční dostřel.
Česko si objednalo osmikolovou verzi houfnice, která je vyzbrojená vyšším počtem dělostřeleckých granátů a je lépe obrněná než šestikolový model. Dalším specifikem českého kontraktu je 40procentní zapojení českých firem, mezi nimi třeba společností CSG, Tatra, Retia nebo Explosia.
Česká armáda měla původně začít testovat houfnice ještě letos. Kvůli změnám v dodávkách jsou vojskové zkoušky naplánované až na léto příštího roku, upřesňuje mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková: „Posun v harmonogramu neohrozí plnění cílů armády České republiky pro oblast palebné podpory.“
Unijní diplomacii přebírá ,Železná lady Pobaltí’. Kreml na ni vydal zatykač, známá je díky jeho ostré kritice
Číst článek
Francouzsko-německá zbrojovka výrazně zintenzivnila výrobu houfnic po ruské invazi na Ukrajinu a výzvě prezidenta Emmanuela Macrona přepnout francouzské hospodářství na válečnou ekonomiku.
„Válečná ekonomika pro nás znamená vyrábět víc a rychleji. Tady v Bourges jsme více než zdvojnásobili výrobní kapacity. Pokud jde o velkorážní děla, tak vyrábíme zhruba 200 až 250 hlavní ročně,“ upřesnil tehdy francouzský prezident.
Francie už na Ukrajinu poslala 60 houfnic Caesar. Do konce roku jich má dodat dalších 20. Ukrajinci se s děly naučili velmi rychle pracovat a opravovat je. Zbrojovka na Ukrajinu posílá i náhradní díly.
V závislosti na počtu vystřelených granátů je potřeba měnit hlaveň houfnice. „Záleží na podmínkách střelby: teplotě, podloží, typu munice, dostřelu, taky na množství prachu, které použijete – to všechno podmiňuje opotřebování,“ vysvětluje vedoucí výroby v KNDS Stéphane Ferrandon.
‚Více bojových hlavic je u tohoto typu neobvyklé.‘ Experti zkoumají trosky ruské rakety Orešnik
Číst článek
Francouzsko-německá zbrojovka investovala miliony eur do rozšíření výrobních kapacit, nákupu nových výrobních strojů i robotů a náboru nových zaměstnanců. Firma vyrábí i různé typy munice pro stíhačky Rafale, tanky Leclerc i houfnice Caesar. Produkci dělostřeleckých granátů ale komplikoval a stále ještě komplikuje nedostatek některých surovin, hlavně střelného prachu, jehož cena v posledních letech vzrostla pětinásobně.
„Nemohli jsme navýšit výrobu tak, jak bychom rádi, protože nám chyběl střelný prach. Nemohli jsme splnit požadavky některých zákazníků, například Ukrajinců,“ říká šéf muniční fabriky KNDS Hervé Le Breton.
Francie se snaží postupně relokalizovat výrobu prachu pro dělostřelecké granáty. Společnost Eurenco plánuje příští rok otevřít novou fabriku na jihu země v oblasti Dordogne.