Chilští ministři sundávají kravaty. Chtějí tak ušetřit elektrický proud
Chilská vláda vyzývá muže, aby v létě nenosili kravaty. Jihoamerická země tak chce šetřit elektřinou. Mužům bude menší teplo a nebudou tolik potřebovat klimatizaci. K obdobné úspoře energie vyzval nedávno i jihokorejský prezident I Mjong-bak, který chce naopak v zimě stáhnout kohoutky u topení i ve svém úřadě a nosit teplejší prádlo.
„V létě sundej kravatu - tedy vždycky, když ji vyloženě nepotřebuješ,“ vyzývají chilští ministři v kampani.
Kabinet sice vede prezident Sebastian Piňera, tedy vždy uhlazený byznysmen, ale úspory jsou na prvním místě. V nejteplejších měsících, od ledna do března, by to prý mohlo ušetřit v přepočtu 200 milionů korun.
Chile navíc musí řešit nedostatek elektřiny. Po suchém jaru není dost vody pro hydroelektrárny; spotřeba přitom každý rok roste. Po zemětřesení v roce 2008 zažila Chile dva obrovské výpadky, při kterých byla bez proudu polovina ze 17 milionů obyvatel.
Podle představ ministra energetiky by celá země ušetřila v letních měsících - tedy od ledna do března - 3 procenta spotřeby. Chile se potýká s nedostatkem elektřiny. Poptávka neustále roste, spotřeba je každým rokem o 7 procent vyšší.
Chilská média připomínají i obdobnou kampaň v Japonsku a také kontroverzi ve Španělsku, kdy jeden poslanec vytknul ministrovi, že při vystoupení ve sněmovně nemá kravatu. On argumentoval tím, že se tak dá - uprostřed krize - ušetřit za klimatizaci, a že to tak udělali v Japonsku.
Tam totiž po tsunami a zemětřesení neměli dost elektřiny a vláda tehdy vyzvala k úsporám, a jejich součástí bylo to, že například muži měli nechat nechali obleky s kravatami doma a vůbec všichni chodili lehčeji oblečeni a nemuseli tolik používat zapínat klimatizaci.
K obdobné úspoře energie vyzval nedávno i jihokorejský prezident I Mjong-bak. Ale ten chce naopak v zimě stáhnout kohoutky u topení i ve svém úřadě a nosit teplejší prádlo.