Chorvati se musí naučit třídit odpad, vzkazuje Evropská unie

Chorvatsko čekají hned po vstupu do Evropské unie, tedy příští rok, milionové pokuty za to, že netřídí odpadky. Brusel vzkázal do Záhřebu, že musí urychleně vybudovat moderní skládky a recyklážní podniky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třídění odpadu

Třídění odpadu | Foto: Audiovisual service EU

Chorvatsko je sice čistá země, ovšem mají problémy s recyklací a s tříděním odpadu. Chorvaté obvykle odkládají odpadky do pytlů před dům, které se potom svážejí. To je jejich systém, který se už pomalu mění, ale bohužel příliš pomalu.

Problém s tříděním a s recyklací odpadu má většina chorvatských měst včetně Záhřebu. V Chorvatsku je údajně na dvě stovky zastaralých oficiálních skládek a na 250 divokých skládek. A to všechno musí pryč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín ze zahraniční redakce mluví o třídění odpadu v Chorvatsku v Odpoledním Radiožurnálu

Například na ostrově Krk už ale mají různobarevné kontejnery na plast, na bioodpad, na papír, na sklo a podobně. Třídí tam 40 procent odpadu. Nicméně to znamená, že 60 procent se stále někde spaluje.

Problém s tříděním odpadu má v rámci Evropské unie celé jižní křídlo, především Řecko, Itálie a Bulharsko. Problém je především ve výchově lidí, kteří nejsou vedeni k tomu, aby třídili odpad.

Chorvatsko dostalo lhůtu do roku 2020, kdy by mělo třídit alespoň 50 procent odpadu.

Martin Dorazín, Hanka Shánělová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme