Čínský prezident je jedním z nejmocnějších mužů planety
Víte, kdo je nejmocnějším mužem planety? Tipujete amerického prezidenta Baracka Obamu? Špatně. Už před rokem ho podle amerického časopisu Forbes předstihl čínský prezident Chu Ťin Tchao. Před dnešním setkáním těchto dvou velikánů světové politiky přinášíme medailon čínského prezidenta a generálního tajemníka komunistické strany.
Chú ťin-tchâo se narodil 21. prosince 1942 ve městě Ťiang-jen v čínské provincie Ťiang-su v chudých poměrech. V 7 letech zemřela Chuovi matka a na výchovu byl poslán k tetě. V dubnu roku 1964 odpromoval na prestižní pekingské univerzitě Čching-chua, obor hydraulické inženýrství.
V 80. letech pak působil ve Svazu mládeže jako politický činitel. Po několika letech byl poslán do Tibetské autonomní oblasti, kde se v roce 1989 ‚osvědčil‘ zásahy proti tibetským obyvatelům.
Medailon čínského prezidenta Chu Ťin Tchaa připravila Kateřina Procházková ze zahraniční redakce
„Když v roce 1989 vypukly ve Lhase nepokoje, jejichž snahou bylo získání větší nezávislosti a větší míry autonomie, Chu Ťin Tchao okamžitě vyhlásil stanné právo a vojenskou silou nepokoje velmi rázně potlačil. Tím si vysloužil pochvalu od tehdejšího politbyra a spekuluje se o tom, že tímto zásahem v Tibetu si zajistil později cestu do nejužšího vedení strany,“ hovoří o Chuově minulosti sinoložka Zuzana Li.
Za zásluhy v Tibetu byl pak oceněn postem předsedy Ústřední vojenské komise KS Číny a tím jeho kariéra raketově odstartovala. Následovalo členství v politbyru ústředního výboru Komunistické strany Číny a později i post generální tajemníka, kterým je dosud.
Velmi oblíbený prezident
Od roku 1998 působil jako viceprezident Čínské lidové republiky. Odtud už měl krůček k nejvyššímu postu ve státě. Prezidentem Čínské lidové republiky se Chu stal v roce 2003. Pro svůj politický postoj podporující harmonický rozvoj Číny je velmi oblíben, což potvrzuje i sinoložka Li.
„Přestože trvá na základních pilířích domácí a zahraniční politiky ČLR, jako je například politika jednotné Číny vůči Tchán-wanu nebo v otázkách lidských práv, kdy neustupuje nátlaku Západu, tak byl schopen profesionálně a diplomaticky vydobýt Číně velmi silné postavení na mezinárodním poli a také Číňany je považován za úspěšného politika.“
Získat informace o Chuově soukromém životě je velmi obtížné. Jako většina čínských politiků je totiž pečlivě střežen. Jeho ženou se brzy po dokončení vysoké školy stala spolužačka, s kterou mají dvě děti. Mezi Chuovy koníčky patří už od studií tanec a zpěv, ve volných chvílích pak hraje ping- pong.
Sebekázeň, umírněnost a obezřetnost jsou přední vlastnosti, které Chua vynesly až na čínské politické výsluní. Toho si ale pravděpodobně už dlouho neužije. V roce 2012 mu totiž končí prezidentský mandát, a jelikož strana nenechává nic náhodě, jméno dalšího čínského prezidenta už není tajemstvím.