Čtvrtý podezřelý z bankovního přepadení dopaden

Německá policie zatkla čtvrtého podezřelého z úterního přepadení v dolnosaské pobočce spořitelny. Tři lupiči zajali jako rukojmí dvě úřednice této banky. Vzdali se až na Ukrajině, když před tím ujeli přes dva tisíce kilometrů. Němečtí vyšetřovatelé také odhalili pravděpodobný motiv zločinu. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu v Německu David Šťáhlavský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lupiči na útěku | Foto: Česká televize

"Dalším zatčeným je dvacetiletý muž. Dolnosaská policie ho zatkla na vojenském stanovišti u Münsteru. Právě on pronajal pachatelům auto, ve kterém prchali a dobře znal také jejich plán přepadení spořitelny. K násilnému činu dohnaly dva přistěhovalce z Kazachstánu a jejich komplice finanční těžkosti. V bytě jednoho z pachatelů byly nalezeny plánky banky a také nezaplacené složenky. Trojice pachatelů je nyní ve vazbě na Ukrajině a v květnu mají být vydáni německé policii," informuje David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Čtvrtý lupič dopaden

Lupiče pronásledovali policisté tří zemí téměř 24 hodin. Pachatelé v úterý večer vyloupili banku v německém Wrestedtu a po dramatické honičce byli zadrženi speciální jednotkou u benzínové stanice poblíž ukrajinského města Rovno. Předcházelo tomu vyjednávání, které vedl šéf tamní policie.

Podařilo se mu lupiče přesvědčit, aby se vzdali. Lupiči se v úterý večer ve spořitelně v severoněmeckém Wrestedtu zmocnili 200 000 eur a prchali vozem s dvěma pracovnicemi banky, které zajali jako rukojmí. Projeli Berlín, kde natankovali benzín, a v noci si vynutili vstup na území Polska. Krátce směřovali dokonce k české hranici, avšak nakonec se vydali směrem na Varšavu.

Zpovzdálí je sledovalo vozidlo polské a německé policie a polský vrtulník. Pronásledování lupičů poté převzali od svých polských kolegů ukrajinští policisté. Lupičům v přejezdu polsko-ukrajinské hranice nikdo nebránil.

Ukrajinská policie plánovala zasáhnout, až budou lupiči doplňovat benzín. Jejich auto sledovalo pět vozidel ukrajinské policie. Němečtí i polští policisté se nesnažili prchající zadržet, ale soustředili se na zajištění bezpečnosti rukojmí. Jedné z unesených žen se podařilo utéct během zastávky lupičů u benzínové stanice poblíž obce Piaski ve východním Polsku. Zřejmě využila toho, že ji lupiči poslali natankovat, aby nemuseli sami vystupovat z vozu.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme