Demokratičtí kandidáti na prezidenta pokračují ve vzájemných útocích
Maratón amerických primárek Demokratické strany pokračuje zítra, kdy se utkají Barack Obama a Hillary Clintonová v dalších dvou státech. V Indianě vede podle průzkumů Hillary Clintonová, v Severní Karolíně naopak Barack Obama.
Je to laciný předvolební trik, říká Obama o návrhu Hillary Clintonové zavést letní daňové prázdniny na pohonné hmoty. Jejich ceny stále rostou přispívají k ekonomickému pesimismu mnoha Američanů.
Hillary Clintonová naopak označila názor Obamy za elitářský. Oba demokratičtí uchazeči využili k těmto a jiným vzájemným výpadům nedělní televizní rozhovory, které se na celostátních stanicích staly v posledních týdnech zvyklostí.
Město Fayetville v Severní Karolíně má hodně přes sto tisíc obyvatel. Přesto si zachovalo vysloveně venkovský a jižanský charakter. Nákladní vlak projíždí takřka středem města a velkou část obyvatel živí nedaleká vojenské základny Fort Bragg a Pope, jedny z největších ve Spojených státech. Čtvrtinu obyvatel tvoří černoši a to nahrává Baracku Obamovi.
"Když už se dostal černoch tak blízko k nominaci, budu hlasovat a jsem pro Obamu," říká vojenský veterán Geen Sanders, sám afro-američan. Až do úterý, kdy se bude hlasovat, bude Geen rozdávat letáky a agitovat pro Obamu. Především z jednoho důvodu - aby stáhnul vojenské jednotky z Iráku. Geen se ptá, cože se to s lidmi děje, že si neuvědomují, jak zbytečná válka v Iráku byla.
Obamu ale nepodporují jenom černoši. Kathy McDonaldová bývala učitelkou a dnes si užívá ve Fayettvillu zaslouženého důchodu. Jejím důvodem proč hlasovat pro Obamu je jeho relativně nízký věk. Je prý už načase, aby se k moci dostala nová generace, která není zatížená partajnickými spory z minulosti.
To neznamená, že by se ve Fayetvillu nenašli stoupenci Hillary Clintonové. Vrstevnice Kathy - Jenifer - považuje Hillary Clintonovou za nejinteligentnější ze tří hlavních kandidátů. Dokáže se soustředit na důležitá témata a Jenifer bude proto hlasovat pro ni.
Podle průzkumů ale vede Barack Obama v Severní Karolíně v popularitě asi o 7 procent. A pak je tu ještě jeden faktor - podle prezidenta místní odbočky Národního sdružení pro povznesení barevného obyvatelstva Jimmyho Buxtona se letos registruje k volbám nebývalý počet místních černochů. Právě nyní si prý více než kdykoli dříve uvědomují, že země potřebuje změnu. A to hraje do karet Baracku Obamovi, který podle všeho může v Severní Karolíně počítat s aktivnější voličskou základnou.