Demonstrace proti papežovi v Londýně jsou poklidné

Šest mužů podezřelých z přípravy atentátu na papeže v Londýně je stále ve vazbě, policie proti nim ale zatím nenašla jediný důkaz. Papežův program se kvůli incidentu nezměnil. Snad pokaždé, když Benedikt XVI. vystoupil na veřejnosti, nabídl Britům a anglikánské církvi přátelskou ruku. Přesto proti jeho návštěvě a názorům demonstruje v Londýně mnoho lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na papeže se v Londýně chystal atentát, program jeho návštěvy Velké Británie se ale nemění | Foto: ČTK/AP

Kdyby záleželo jen na papeži a arcibiskupovi z Cantenbury byl by mnohasetletý spor asi minulostí. Alespoň to vyplývá z jejich proslovů. Jenomže anglická veřejnost není zdaleka tak smířlivá. Papežovi odpůrci tu spolu s věřícími lemují ulice, kterými papež projíždí.

Ti, kterým vadí některé jeho konkrétní názory, v klidu rozdávají letáky s informace o boji proti AIDS, antikoncepci nebo potratech. Zástupce zneužívaných dětí potom v tichosti ukazují fotky znásilněných dětí.

Nejhlasitější jsou tak anglikáni, kteří nemají s papežem žádný konkrétní spor. Vadí jim jen jeho samotná přítomnost v Anglii. Jakmile se k nim přiblíží papamobil, začnou nenávistně vykřikovat ‚antikrist‘, když odjede, rozejdou se zase všichni v klidu domů.

Největší protest proti papežově návštěvě zažil Londýn v sobotu večer. Protestního pochodu se zúčastnilo na deset tisíc lidí.

Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme