Djukanovič bude členem jugoslávské delegace

Pátečního summitu Evropské unie a balkánských zemí v Záhřebu se zúčastní Černohorský prezident Milo Djukanovič, a to jako člen jugoslávské delegace, kterou povede jugoslávský prezident Vojislav Koštunica. Černá Hora přitom dosud proklamovala, že se summitu zúčastní pouze na základě rovnoprávnosti s Jugoslávií. Černá Hora musí být tam, kde se utváří budoucnost Balkánu, zdůvodnil toto rozhodnutí Djukanovič.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud by do Záhřebu přicestoval Djukanovič jako šéf nezávislé delegace, hrozilo, že se jugoslávský prezident Koštunica summitu nezúčastní.

Djukanovič v úterý v Praze hovořil o situaci v Jugoslávii s prezidentem Václavem Havlem. Prohlašoval, že v zájmu Černé Hory i Srbska je, aby oba státy spojené v jugoslávské federaci, byly nezávislé. Nepřistoupí-li srbské vedení k tomuto řešení, vyhlásí podle Djukanoviče Černá Hora referendum o nezávislosti. Při obhajobě svého požadavku na nezávislost černohorský prezident zdůraznil, že Srbsko i Černá Hora fungují již dlouho de facto jako nezávislé.

Tématem záhřebského summitu má být podpora otevření balkánských zemí světu a jejich orientaci na Evropu. V rámci summitu má ale být i parafována dohoda s Makedonií o přidružení k EU a jednání na stejné téma tu má být zahájeno s Chorvatskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme