Djukanovič bude členem jugoslávské delegace

Pátečního summitu Evropské unie a balkánských zemí v Záhřebu se zúčastní Černohorský prezident Milo Djukanovič, a to jako člen jugoslávské delegace, kterou povede jugoslávský prezident Vojislav Koštunica. Černá Hora přitom dosud proklamovala, že se summitu zúčastní pouze na základě rovnoprávnosti s Jugoslávií. Černá Hora musí být tam, kde se utváří budoucnost Balkánu, zdůvodnil toto rozhodnutí Djukanovič.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud by do Záhřebu přicestoval Djukanovič jako šéf nezávislé delegace, hrozilo, že se jugoslávský prezident Koštunica summitu nezúčastní.

Djukanovič v úterý v Praze hovořil o situaci v Jugoslávii s prezidentem Václavem Havlem. Prohlašoval, že v zájmu Černé Hory i Srbska je, aby oba státy spojené v jugoslávské federaci, byly nezávislé. Nepřistoupí-li srbské vedení k tomuto řešení, vyhlásí podle Djukanoviče Černá Hora referendum o nezávislosti. Při obhajobě svého požadavku na nezávislost černohorský prezident zdůraznil, že Srbsko i Černá Hora fungují již dlouho de facto jako nezávislé.

Tématem záhřebského summitu má být podpora otevření balkánských zemí světu a jejich orientaci na Evropu. V rámci summitu má ale být i parafována dohoda s Makedonií o přidružení k EU a jednání na stejné téma tu má být zahájeno s Chorvatskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme