Do Benghází dorazila zásilka peněz pro Přechodnou národní radu

Francie dostala povolení Organizace spojených národů uvolnit 2 miliardy dolarů ze zmrazených účtů Muammara Kaddáfího. Do Benghází také dorazily první peníze z Británie, více než miliarda dolarů v hotovosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístav v Benghází

Přístav v Benghází | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Povstalci vítají francouzské rozhodnutí a také rozhodnutí Ruska uznat Přechodnou národní radu jako legitimní představitelku Libye.

Evropská unie dnes částečně uvolnila sankce zavedené proti libyjskému režimu. Seznam bojkotovaných firem a organizací se značně zmenšil mimo jiné o 6 přístavů, několik bank a o ropné a těžařské společnosti.

Kde je Kaddáfí?

Z okolí svrženého plukovníka Kaddáfího zatím přicházejí rozporuplné informace.

Plukovníkův syn Saif vyhlásil boj do vítězného konce nebo smrti. Jeho mladší bratr Al-Sádí je prý naopak připraven vzdát se a jednat o garancích, které mu povstalci mohou případně poskytnout. Mělo by jít především o propuštění do exilu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konferenci v Paříži sleduje pro Radiožurnál zpravodaj Pavel Novák

Sám Kaddáfí se možná skrývá v pouštním městě asi 150 kilometrů od Tripolisu. Uvedl to jeden z vojenských velitelů Přechodné národní rady. Povstalcům prý o úkrytu plukovníka i jeho synů řekl nejmenovaný důvěryhodný zdroj.

Rebelové už oslovili představitele zmíněného pouštního města, aby Kaddáfího zadrželi a předali. Nedostali ale žádnou odpověď. Teď proto vyčkávají a zvažují, jak budou postupovat dál. O vojenském zásahu se ale údajně neuvažuje, protože z tamních kmenů pocházejí i mnozí povstalci. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř dnů.

Mezitím libyjská Přechodná národní rada o týden prodloužila ultimátum pro město Syrta. Původní termín, do kterého se mělo Kaddáfího rodné město vzdát, byla nadcházející sobota. Jestli se Syrta nakonec opravdu odmítne vzdát, povstalecké síly na ni prý zaútočí. Dnes to oznámili zástupci Přechodné národní rady.

Konference v Paříži

Zástupci světových zemí budou dnes v 17 hodin jednat na mezinárodní konferenci v Paříži, kde se budou zabývat poválečnou obnovou Libye.

Jde především o harmonogram hospodářské a politické poválečné obnovy. Kolik jednotlivé státy poskytnou peněz na obnovu těžební infrastruktury, výstavbu silnic a obnovu zničených budov.

Státy by se také měly zavázat k budování demokratické společnosti a bezpečnostních složek nového státu. Některé země by mohly nabídnout instruktory pro libyjskou policii nebo pomoc při organizaci voleb.

Představitelé libyjské Přechodné národní rady mají účastníky konference seznámit s plánem na uspořádání voleb do 18 měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konferenci v Paříži komentoval pro Světo o jedné zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Na konferenci jde také o to vyvarovat se podobných chyb jako po pádu Saddáma Husajna v Iráku.

Státy, které se konference účastní, mají také pravděpodobně zájem na lukrativních zakázkách v Libyi a využívání jejího nerostného bohatství. Rusko a Čína ale vzhledem k opožděné reakci na novou vládu možná žádné zakázky nedostanou. Prý i nová libyjská vláda chce rozlišovat ty, co ji podporovali, a ty, kteří pomáhali Kaddáfímu. Především Čína ale suroviny zoufale potřebuje.

Podobně nutně potřebuje francouzský prezident Sarkozy právě tuto konferenci. Jeho popularita je totiž nízká a napřesrok se konají prezidentské volby.

Navíc podle zbrusu nové knihy "Sarkozy mě zabil" totiž osobně a v rozporu se zákonem převzal v roce 2007 peníze na svou volební kampaň. Věnovala je dědička firmy L'Oréal Liliane Bettencourtová. Tvrdí to vysoce respektovaná soudkyně Isabelle Prevost-Desprez, která případ vyšetřovala jako první.

Konference se nezúčastní Jihoafrická republika (JAR). Jak totiž řekl prezident země Jacob Zuma, JAR nesouhlasí s vojenskou intervencí Severoatlantické aliance v Libyi a se způsobem, kterým si Západ vykládá rezoluci Rady bezpečnosti OSN o ochraně civilistů.

Jihoafrickou republiku francouzský prezident Sarkozy také přizval, ale na jeho nabídku nepřišla odpověď. Podle prezidenta Zumy by obnovu poválečné Libye měla koordinovat OSN a Africká unie.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme